Wolfsburg a invins campioana Bayern Munchen si a castigat Supercupa Germaniei

wolfsburg-super-cupWolfsburg a castigat primul trofeu al sezonului in Germania, invingand campioana Bayern Munchen in Supercupa Germaniei.

Dupa o prima repriza „alba”, trupa lui Pep Guardiola a deschis scorul prin olandezul A. Robben, care a profitat de o eroare colectiva in apararea celor de la Wolfsburg si a inscris in minutul 49. Eroul partidei s-a dovedit a fi Niklad Bendtner. Danezul a inceput partida pe banca de rezerve si a intrat pe teren in minutul 70, in locul lui Dost,reusind sa aduca egalarea in ultimul minut al timpului regulamentar.

S-a terminat 1-1 dupa 90 de minute si s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare. Primul care a marcat a fost noua achizitie a bavarezilor, Arturo Vidal. Xabi Alonso a ratat a doua executie a campioanei Germaniei. A fost singura ratare a serii de la punctul cu var, Bendtner transformand lovitura care a adus trofeul celor de la Wolfsburg, al treilea trofeu din istorie, dupa titlul din 2008-2009 si Cupa Germaniei din 2014-2015.