Mircea Lucescu este incantat de revenirea pe un stadion din Istanbul: „Publicul e pur si simplu incredibil!”

lucescuEchipa pregatita de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk a remizat, 0-0, pe terenul lui Fenerbahce, in mansa tur a turului trei preliminar din Liga Campionilor. Tehnicianul roman s-a declarat incantat ca a fost prezent din nou pe un stadion din Istanbul.

„Noi am reusit un meci decent contra unei echipe foarte puternice. Din nou, 0-0 e un rezultat foarte periculos pentru ambele echipe. Un contraatac sau un gol ciudat al adversarilor si cursul partidei se va schimba. Trebuie sa fim foarte atenti in retur.

Noi am dominat in prima repriza. Dupa pauza, Fenerbahce a atacat mai mult si a avut cateva sanse de a marca. Dacă luam in calcul ocaziile, noi am avut un avantaj (…). Rezultatul de azi ne lasa sanse egale de calificare. (…) Sunt sigur ca Fenerbahce va fi chiar mai bine pregatita peste o saptamana.

Desigur, as dori sa spun cateva cuvinte despre atmosfera de azi (marti seara – n.r.) de pe stadion. Publicul e pur si simplu incredibil! De fiecare data cand ma aflu pe unul din stadioanele din Istanbul, simt aceasta atmosfera. Intotdeauna sunt foarte fericit sa ma aflu aici in fata unor astfel de suporteri. Mai ales pe acest stadion, unde am castigat ultima editie a Cupei UEFA (in 2009 – n. r.)! Nu cred ca in alta parte in lume exista un public asemanator cu cel pe care l-am avut la meciul de azi cu Fenerbahce. M-a impresionat faptul ca spectatorii au aplaudat ambele echipe dupa meci„, a spus Lucescu citat de site-ul oficial al clubului ucrainean.