Panama a trecut de Statele Unite la ”11 metri” si a terminat Gold Cup pe locul 3. Finala mare are loc azi!

panamaDupa eliminarea surprinzatoare din semifinale, in fata reprezentativei din Jamaica, Statele Unite a pierdut si finala mica de la Gold Cup, echipa antrenata de Jurgen Klinsmann fiind invinsa de catre Panama, dupa loviturile de departajare.

Panama a deschis scorul prin Roberto Nurse, in minutul 55, insa Clint Dempsey a egalat dupa un sfert de ora, marcand al saptelea gol in aceasta competitie. Dupa 90 si 120 de minute, scorul a fost 1-1 si s-a trecut la executarea loviturilor de la 11 metri.

Acolo, dupa primele doua serii, scorul a fost 2-2, Aron Johansson si Clint Dempsey transformand pentru americani, iar Roman Torres si Abdiel Arroyo, pentru panamezi. Apoi, americanii au ratat toate executiile, prin Fabian Johnson, Michael Bradley si DaMarcus Beasley, in timp ce, de partea cealalta, Armando Cooper, fost jucator la Otelul Galati, a ratat, iar Harold Cummings a marcat.

Finala mare, Jamaica-Mexic, va avea loc duminica seara, la Philadelphia.