SUA – Jamaica, prima semifinala la CONCACAF Gold Cup 2015

suporteru-SUA-Gold-CupStatelor Unite si Jamaica se vor infrunta in semifinalele CONCACAF Gold Cup 2015, dupa ce au castigat partidele sustinute, sambata, la Baltimore, in sferturile de finala, ale competitiei gazduite de SUA si Canada.

Americanii au facut o demonstratie de forta in meciul cu Cuba, castigand cu scorul de 6-0, prin golurile marcate de Clint Dempsey (4, 63, 76), Gyasi Zardes (15), Aron Johannsson (32) si Omar Gonzalez (45). Dempsey este golgheterul la zi al competitiei, cu 6 goluri.

In celalat „sfert”, Jamaica a dispus la limita de Haiti, prin golul inscris de Giles Barnes (6), atacantul echipei Houston Dynamos (MLS). Jean Sony Alcenat, noul jucator al echipei Steaua Bucuresti, a fost integralist la Haiti.

Semifinala dintre SUA si Jamaica se va juca la Atlanta, in Georgia Dome.

Duminica sunt programate celelalte doua sferturi de finala, Trinidad-Tobago — Panama si Mexic — Costa Rica.