BRD Bucharest Open 2015 / UPDATE – Alexandra Dulgheru a abandonat dupa mai putin de un set in fata lui Tatishvili

brd-tenisUPDATE / Alexandra Dulgheru nu a reusit sa termine meciul cu americanca Tatishvili in optimile de finala. Romanca a abandonat in primul set, la scorul de 5-2 pentru Tatishvili.

UPDATE / Monica Niculescu a trecut destul de usor in  in optimi de Pereira, in doua seturi, 6-2, 6-3. In sferturi vom avea un nou duel romanesc, intre Niculescu si Andreea Mitu.

UPDATE / Andreea Mitu a castigat duelul romanesc din optimile de finala ale turneului de la Bucuresti. Aceasta a trecut in trei seturi, 6-7, 6-4, 6-4 de Sorana Cirstea. In sferturi, Andreea ar putea da din nou peste o romanca, Monica Niculescu, daca aceasta va trece de Pereira.

UPDATE / A doua favorita a intrecerii, Roberta Vinci a parasit intrecerea, fiind invisa clar de A. Krunic. Sarboaica s-a impus intr-o ora si 9 minute de joc, in doua seturi indentice, 6-1.

Joi este o zi importanta pentru turneul de la Arenele BNR, pentru ca toate cele patru reprezentante ale Romaniei ramase pe tabloul de simplu vor evolua in cadrul optimilor de finala.

Meciul zilei, dintre Sorana Cirstea (Romania, 165 WTA) si Andreea Mitu (Romania, 78 WTA), incepe dupa ora 16:30 si se anunta unul cu scantei. Nu doar prin prisma stilului agresiv al celor doua jucatoare, ci si a orgoliilor. Sorana a invins-o pe Andreea saptamana trecuta, la turneul Futures de la Contrexeville (6-3, 7-6), astfel ca Mitu lupta pentru revansa. Sorana pare capabila sa o bata din nou pe Andreea, tinand cont ca jucatoarea din Targoviste a aratat bine in partida disputata miercuri, in primul tur, in compania bulgaroaicei Sesil Karatantcheva (96 WTA), scor 6-2, 6-2.

Imediat dupa incheierea meciului Cirstea – Mitu, pe „Arena Ilie Nastase – Ion tiriac” vor intra Monica Niculescu (Romania, 41 WTA) si Teliana Pereira (Brazilia, 83 WTA). Monica s-a chinuit in mansa inaugurala, 6-2, 5-7, 6-2 cu Ana Bogdan (Romania, 204 WTA), iar a treia favorita a turneului dotat cu 226.750 de dolari are din nou de munca. Pereira este o specialista a suprafetei rosiatice, sportiva din Brazilia castigand in acest an un turneu WTA pe zgura, la Bogota.

Ultima intalnire a zilei va avea loc intre Alexandra Dulgheru (Romania, 46 WTA) si Ana Tatishvili (SUA, 134 WTA), dupa 19:30, iar bucuresteanca nu va avea liniste pana la ora meciului. Alexandra se confrunta cu o accidentare la genunchi, care i-a dat mari batai de cap in timpul partidei maraton din primul tur, 3-6, 6-4, 6-4 cu Shuai Zhang (China, 166 WTA). Dulgheru a primit ingrijiri medicale pe teren, ca apoi sa izbucneasca in lacrimi din cauza durerilor, imediat dupa meciul incheiat miercuri seara. Urmatoarea adversara a Alexandrei nu se simte bine pe zgura, iar publicul de la Arenele BNR o va impinge din nou de la spate pe „Piti”, astfel ca stresul fizic poate fi depasit.

in proba de dublu, perechea romaneasca formata din Andreea Mitu si Patricia tig se va duela cu echipa Cagla Buyukakcay/Viktorija Golubic (Turcia/Elvetia), dupa ora 19:30.
Programul zilei de joi:

TEREN CENTRAL – de la ora 15:00

Kovinic (Muntenegru) vs [4] Goerges (Germania) 6-4, 6-7, 6-2
[WC] Cirstea (Romania) vs Mitu (Romania) 6-7, 4-6, 4-6
[3] Niculescu (Romania) vs Pereira (Brazilia)
Tatishvili (SUA) vs [5] Dulgheru (Romania)
TEREN 1 – de la ora 15:00

Krunic (Serbia) vs [2] Vinci (Italia), 6-1, 6-1
[7] Schmiedlova (Slovacia) vs Allertova (Cehia), 6-1, 6-2
Pauza regulamentara – [1] Klepac/Krunic (Slovenia/Serbia) vs Bondarenko/Hrdinova (Ucraina/Cehia)
Pauza regulamentara – Buyukakcay/Golubic (Turcia/Elvetia) vs [WC] Mitu/tig (Romania)
TEREN 2 – de la ora 16:00

[4] Kalasnikova/Schuurs (Georgia/Olanda) vs Kolar/Mertens (Slovenia/Belgia)