Monica Niculescu: „Am jucat trei ore pe iarba, trebuia sa joc trei ore si pe zgura :-)”

niculescu-antrenamentMonica Niculescu, locul 41 WTA, s-a calificat in optimile turneului BRD Bucharest Open, dupa un meci maraton care a durat trei ore fara un minut, cu Ana Bogdan, intrata in concurs gratie unui Wild-Card. Slatineanca a declarat ca jocul nu a multumit-o, ci doar ca rezultatul 6-2, 5-7, 6-2.

A fost foarte greu meciul, Ana a jucat incredibil, se simte foarte bine pe zgura. Eu jucam ca pe iarba. Am intrat in meci asa… prea voiam sa dau in toate, si nu e bine. Am atacat in prea multe puncte, pe zgura trebuie sa ai rabdare, sa astepti. Ma bucur ca s-a terminat dupa trei ore!„, a spus Monica, cea care a glumit dupa: „Am jucat trei ore pe iarba, trebuia sa joc trei ore si pe zgura„.

Am simtit dorinta fanilor de a juca trei seturi. Toata lumea ma uraste insa acum, inclusiv Ana. Ce sa mai zic de Sorana, cea care are programat ultimul meci. Nu cred ca mai joaca, e tarziu”, a conchis cu umorul caracteristic jucatoarea care a venit la Bucuresti dupa optimi de finala pe iarba de la Wimbledon. „Primul set m-a obosit. Au fost multe egalitati, eu le-am castigat, dar am obosit si asta s-a vazut mai tarziu„, a mai spus Niculescu.

Am terminat luni, mi-am luat pauza, am inceput sa joc tarziu pe zgura si de aceea m-am repezit putin in mingea. Pe iarba, serviciul pe care l-am incercat se simtea mai bine. Pe final, am inteles cum trebuie sa joc. A trebuit sa reinvat sa joc pe zgura. imi trebuie mai multe ore, sper ca maine sa simt mai bine zgura„, a incheiat Monica

A fost unul dintre cele mai dificile meciuri, cele mai intens. Din pacate fizicul meu a cedat mai inainte decat ma asteptam in acest meci. Am incercat sa lupt, mai ales in setul doi, cand am reusit sa revin. Dar in setul 3 s-a vazut o diferenta enorma, am simtit-o. Am avut crampe, din pacate nu am mai putut„, a explicat la conferinta de presa si invinsa, Ana Bogdan..