BRD Bucharest Open 2015 / Doar doua dintre cele cinci romance intrate in ultimul tur al calificarilor au patruns pe tabloul principal

brd-tenisUPDATE / Dintre cele cinci romance intrate in calificarile turneului de la Bucuresti, doar doua au reusit sa intre pe tabloul principal.

Crsitina Dinu a trecut in trei seturi, 6-2, 3-6, 6-2 de Ivonne Cavalle-Reimers. Romanca ocupa locul 332 in clasamentul WTA, in timp ce iberica este mai slab clasata, locul 362 WTA.

Cristina Ene nu a reusit sa patrunda si ea pe tabloul principal. Romanca, locul 425 in clasamentul modnial, a fost eliminata de Daria Kasatkina, din Rusia, jucatoare mult mai bine clasata, pozitia 161. Cristina a cedat in mai putin de o ora, 1-6, 2-6.

Gabriela Ruse a pierdut si ea, reprezentanta Romaniei neavand nicio sansa in fata Mariei Sakkari, din Grecia. Jucatoarea elena s-a impus in doua seturi, 6-2, 6-3.

In singurul duel romanesc din ultimul tur al calificarilor, Mihaela Buzarnescu a trecut cu 2-1 de irina Maria Bara. Buzarnescu s-a impus dupa 2 ore si 6 minute de joc cu 6-4, 2-6, 6-3.

Stirea initiala…

Noua jucatoare din Romania au luat startul sambata, insa doar cinci vor continua sa spere ;la calificarea pe tabloul principal, duminica, in al doilea tur preliminar. Partidele vor incepe dupa ora 15:00
Programul turului II
Iaroslava Svedova (Kazahstan/N. 1) – Tamira Paszek (Austria) 7-6, 7-6
Yvonne Cavalle-Reimers (Spania) – Cristina Dinu 2-6, 6-3, 6-2
Petra Martic (Croatia/N. 2) – Gaia Sanesi (Italia) 6-4, 6-1
Viktorija Golubic (Elvetia) – Tereza Martincova (Cehia)
Risa Ozaki (Japonia/N. 3) – Reka-Luca Jani (Ungaria)
Mihaela Buzarnescu – Irina Maria Bara 6-4, 2-6, 6-3
Daria Kasatkina (Rusia/N. 4) – Cristina Ene 6-1, 6-2
Elena Ruse – Maria Sakkari (Grecia/N. 6) 2-6, 3-6

Principala favorita a turneului va fi italianca Sara Errani, numarul 17 WTA, iar pe tabloul principal se afla romancele Monica Niculescu, Alexandra Dulgheru, Andreea Mitu, Sorana Cirstea, Ana Bogdan si Patricia Tig (ultimele trei sunt beneficiare de wildcard-uri).

Lipsesc cele mai bune jucatoare romane ale momentului, Simona Halep (3 WTA), castigatoarea de anul trecut, si Irina Begu (30 WTA).