UPDATE / Djokovic-Gasquet si Murray-Federer, semifinalele masculine. Horia Tecau s-a calificat in sferturi, la dublu mixt! Olaru a fost eliminata

wimbledon-rain

UPDATE / Ioana Minca si slovena Manca Pislak au fost eliminate in primul tur, la dublu junioare, de Usue Maitane Arconada si Charlotte Robillard-Millette, cu 7-6(5) 6-1.

UPDATE / Richard Gasquet se califica in semifinale dupa un maraton de trei ore si jumatate cu Stan Wawrinka. Francezul l-a invins pe elvetian cu 6-4 4-6 3-6 6-4 11-9 si urmeaza sa-l intalneasca pe Novak Djokovic. Gasquet ajunge pentru a doua oara in penultimul act la Wimbledon, ultima data facand-o in 2007. Acesta a fost invins atunci de Andy Roddick.

UPDATE / Novak Djokovic l-a invins inca o data pe Marin Cilic, dispunand de acesta in trei manse, cu un triplu 6-4. Sarbul nu-si cunoaste inca adversarul din semifinale, Wawrinka si Gasquet intrand in set decisiv.

UPDATE / Horia Tecau continua si la dublu mixt. Romanul, impreuna cu Katarina Srebotnik, i-a invins pe Raven Klaasen si Raquel Kops-Jons, cu 6-3 7-5, si s-a calificat in sferturile de finala.

UPDATE / Raluca Olaru si Michael Venus s-au oprit in turul trei al competitie de dublu mixt, cei doi fiind invinsi de Mike Bryan si Bethanie Mattek-Sands, cu 7-6(3) 7-5.

UPDATE / Andy Murray il urmeaza pe Roger Federer in semifinale, cei doi urmand sa se lupte in meci direct pentru un loc in ultimul act. Scotianul l-a eliminat in trei seturi pe Vasek Pospisil, cu 6-4 7-5 6-4.

UPDATE / Roger Federer ramane in cursa pentru castigarea celui de-al optulea titlu la Wimbledon. Elvetianul l-a invins cu 6-3 7-5 6-2 pe Gilles Simon si este primul jucator calificat in semifinalele editiei din acest an.

UPDATE / Ploaia a intrerupt meciurile la scorurile de 3-1 pentru Murray, respectiv 3-0 pentru Federer, in primul set. Din fericire, aceasta a durat destul de putin, permitand reluarea partidelor.

In ziua a noua de la Wimbledon se vor desfasura meciurile din sferturile de finala de pe tabloul de simplu masculin, acestea urmand sa inceapa la ora 15:00 si sa se dispute pe principalele doua are de la All England Club. Pe ”Central” Andy Murray va juca mai intai cu Vasek Pospisil, dupa care Novak Djokovic il va intalni pe Marin Cilic. Pe Terenul 1, ziua va fi deschisa de duelul Roger Federer – Gilles Simon, dupa care va urma meciul Stan Wawrinka – Richard Gasquet.

In ceea ce-i priveste pe romani, doi vor evolua in competitia de dublu mixt. Horia Tecau si Katarina Srebotnik, favoriti sase, vor juca impotriva lui Raven Klaasen si a lui Raquel Kops-Jones, in turul trei, in al treilea meci de pe terenul numarul 12. In ultimul meci (al treilea) de pe terenul numarul 3, Raluca Olaru si Michael Venus ii vor intalni, in aceeasi faza, pe Mike Bryan si Bethanie Mattek-Sands.

Tot astazi, Ioana Minca si slovena Manca Pislak se vor afla fata in fata cu Usue Maitane Arconada si Charlotte Robillard-Millette, in primul tur al turneului de dublu junioare, in ultimul meci (al patrulea), de pe terenul numarul 6.