Turul Sibiului a fost castigat tot de un italian! Tvetcov a terminat pe podium, Grosu pe 44

Turul-Ciclist-al-Sibiului-finalOscar Gatto, castigatorul primei etape, a castigat si etapa a patra (143 km), ultima din Turul Sibiului, pe traseul Sibiu – Poplaca – Slimnic – Sibiu. Dupa mai bine de trei ore, Eduard Grosu a terminat pe 2 si Delle Stelle pe 3.

Italianul Mauro Finetto de la Southeast a castigat in premiera Turul Sibiului – a avut un timp total de 17 ore 14 minute si 38 de secunde, performanta pentru care a incasata 3500 de euro.

Pe 2 in clasamentul general a terminat tot un italian, Davide Rebellin, campionul din 2013. La 19 secunde de castigator s-a clasat primul roman care prinde un podium la general in Turul Sibiului – Serghei Tvetcov, ciclist originar din Moldova. Grosu a terminat pe 44.

In clasamentul pe echipe, primul loc a fost ocupat de Southeast, urmata de Androni Giocattoli – Sidermec, CCC Sprandi Polkowice, etc. Tusnad Cycling Team s-a clasat pe locul 12, iar echipa Romaniei a ocupat ultimul loc, 17.

La Under-23, prima pozitie a fost ocupata de italianul Giovanni Carboni (Unieuro Wilier), urmat de norvegienii Oyvind Lukkedal (Team Ringeriks-Kraft) si Njal Eivind Kleiven (Team Ringeriks-Kraft) etc.

Cel mai bun catarator a fost Finetto, urmat de Tvetcov si de alt italian, Antonino Parrinello (D’Amico Bottecchia).

Germanul Robert Kessler (LKT Team Brandenburg) a fost cel mai bun sprinter, urmat de italianul Giorgio Bocchiola (D’Amico Bottecchia) si de lituanianul Gediminas Kaupas (Team Differdange Losch).