Romania a ramas fara reprezentante pe tabloul de simplu la Wimbledon. Tecau si Mergea continua, separat, parcursul la dublu. Olaru, in optimi la dublu mixt!

nicu-wimbledon

UPDATE / Tot luni, In turul secund al probei de dublu mixt, Florin Mergea si olandeza Michaella Krajicek au fost invinsi cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2 de perechea Robert Lindstedt/ Medina Garrigues.

UPDATE / Perechea Raluca Olaru – Michael Venus (Romania/Noua Zeelanda) s-a calificat, luni, in optimile de finala ale probei de dublu mixt, invingand in turul doi cuplul Henri Kontinen/Jie Zheng (Finlanda/China), cap de serie 15, scor 6-4, 6-2. Olaru şi Venus vor întâlni în runda următoare perechea americană Mike Bryan/Bethanie Mattek-Sands, cap de serie numarul 1.

UPDATE / Ultima reprezentanta a Romaniei pe tabloul feminin de simplu de la Wimbledon a parasit competitia. Monica Niculescu a fost invinsa, in trei seturi, de elvetianca Timea Bacsinszky. Dupa un inceput in forta al romancei, care a castigat rapid primul set, cu 6-1, jocul Timeei a crescut si i-a adus setul doi, cu 7-5. Decisivul a fost un galop de sanatate al elvetiencei, care s-a impus cu 6-2, asigurandu-si astfel calificarea in sferturile de finala.

UPDATE / Monica Niculescu a a pierdut setul doi in fata Timeei Bacsinszky, un set mult mai echilibrat ca primul. Romanca a fost condusa cu 4-5, a facut break-ul, insa elevetianca a castigat apoi doua game-uri la rand si a castigat setul secund cu 7-5.

UPDATE / Florin Mergea si Rohan Bopanna s-au calificat si ei in sferturile de finala in proba de dublu de la Wimbledon. Perechea romano-indiana a trecut in 4 seturi extrem de echilibrate, toate incheiate la tie-break, de cuplul format din L. Kubot si M. Mirnyi.

UPDATE / Monica Niculescu a castigat rapid primul set in fata elvetiencei Timea Bacsinszky, 6-1, dupa 38 de minute.

UPDATE / Horia Tecau si Jean Julien-Rojer s-au calificat in sferturile de finala ale probei de dublu de la Wimbledon. Perechea romano-olandeza a trecut in trei seturi, 7-6, 6-3, 7-6, de cuplul format din australienii Leyton Hewitt si Thanasis Kokkinakis, la capatul unui meci ce a durat 2 ore si 24 de minute.

UPDATE / Meciul a inceput! Elvetianca serveste prima.

UPDATE / Madison Keys a incheiat repede socotelile cu Govortsova, in setul trei, 6-1, astfel ca Monica Niculescu si Timea Bacsinszky vor intra cate de curand pe teren pentru incalzire.

UPDATE / Duelul Olga Govortsova – Madison Keys se decide intr-un set trei, dupa ce americanca a revenit, egaland la seturi, 6-4, dupa pierderea primului act, 3-6. In aceste conditii, Monica Niculescu si Timea Bacsinszky vor incepe partida dupa ora 15:30.

Dupa ziua de pauza traditionala de duminica, Wimbledon se va relua luni cu toate meciurile din optimele de finala de pe tablourile de simplu masculin si feminin. Singura reprezentanta a Romaniei care a ajuns pana in aceasta faza va evolua, impotriva elvetiencei Timea Bacsinszky, pe terenul cu numarul 18, dupa meciul dintre Olga Govortsova si Madison Keys, care ar trebui sa inceapa la ora 13:30.

Tot maine, Horia Tecau si Florin Mergea vor incerca sa se califice in sferturile de finala la dublu masculin, meciurile lor urmand sa inceapa ambele de la ora 13:30. Favoritii numarul noua, Rohan Bopanna si Florin Mergea, ii vor intalni pe Lukasz Kubot si Max Mirnyi in primul meci de pe terenul 8, in timp ce Jean-Julien Rojer si Horia Tecau, capi de serie numarul patru, urmeaza sa joace cu australienii Lleyton Hewitt si Thanasi Kokkinakis in prima partida de pe terenul 17.

Luni va debuta in competitia junioarelor si Ioana Minca, care o va intalni pe rusoaica Anna Blinkova, de la ora 13:30, pe terenul 5.

In ceea ce-l priveste pe Florin Mergea, acesta va juca si in competitia de dublu mixt, alaturi de Michaella Krajicek, impotriva lui Robert Lindstedt si Anabel Medina Garrigues. Meciul nu a fost programat inca pe niciun teren, organizatorii urmand sa decida acest lucru in functie de cum decurg lucrurile in timpul zilei. Partida nu va incepe insa mai devreme de ora 19:00. In aceeasi situatie se afla si Raluca Olaru, cea care trebuie sa joace si ea in turul doi de la dublu mixt, alaturi de neo-zeelandezul, Michael Venus, impotriva lui Henri Kontinen si Zheng Jie.

Pe terenul central, primul meci va fi cel dintre surorile Williams, Serena si Venus urmand sa se infrunte de la ora 15:00. Dupa cele doua, Andy Murray il va intalni pe Ivo Karlovic si, apoi, Roger Federer, pe Roberto Bautista Agut.

Maria Sharapova va deschide ziua pe Terenul numarul 1, impotriva Zarinei Diyas. In continuare, vor urma partidele Stan Wawrinka – David Goffin si Novak Djokovic – Kevin Anderson.