Real a invins greu pe Sevilla, s-a distantat de Barcelona, dar i-a pierdut pe Ramos si James, accidentati!

James-Real-gol-capFara Cristiano Ronaldo, inca suspendat dupa cartonasul rosu primit in urma cu doua etape, Real Madrid a castigat, miercuri, restanta cu Sevilla, scor 2-1, si s-a distantat in fruntea clasamentului din Spania, la patru puncte in fata Barcelonei, ambele avand acum acelasi numar de jocuri, 21.

Partida de pe „Bernabeu” a fost dominata la inceput de oaspeti, care au ratat o mare ocazie prin Vitolo. Nici 10 minute nu trecusera, iar Sergio Ramos avea sa fie accidentat si inlocuit cu Nacho. Dupa trei minute Realul reusea sa deschida scorul prin James Rodriguez, care a reluat cu capul o centrare a lui Marcelo.

A urmat o noua mare ocazie de gol a Sevillei, care a trimis mingea in bara prin Iborra. In minutul 26 Real avea sa mai piarda un titular, pe James Rodriguez, accidentat si el. Nici oaspetii n-au scapat atunci Benzema l-a lovit pe Beto, iar portarul portughez a avut nevoie de ingrijiri medicale timp de cinci minute, dupa care a fost inlocuit din cauza unui traumatism cranian.

Realul a facut 2-0 in minutul 36 prin Jese, iar Sevilla a redus din diferenta in minutul 80 prin Iago Aspas, acesta avand sa fie si scorul final.

Sambata, trupa lui Ancelotti joaca derby-ul cu Atletico Madrid, la ora 17:00.