CE de box pentru juniori / Paul Andrei Aradoaie (81 kg), medalie de aur!

boxPaul Andrei Aradoaie a cucerit medalia de aur , categoria 81 kg, sambata, la Campionatele Europene de box pentru juniori de la Zagreb, dupa ce l-a invins pe norvegianul Vegar Tregren, la puncte (3-0, decizie in unanimitate), in finala de sambata. informeaza Agerpres.

Medalia de aur vine dupa ce, vineri, alti doi romani au castigat medalii de bronz, dupa ce au pierdut meciurile din semifinale: Robert Jitaru a fost intrecut de belarusul Dimitri Asanov (cat. 56 kg), la puncte (decizie unanima, 0-3), in timp ce Mustafa Arsen, medaliat cu argint la Mondialele de tineret din aprilie, de la Sofia, a pierdut in fata rusului Maxim Krivtov (cat. 60 kg), la mare lupta (decizie split, 1-2).

Romania a aliniat la startul competitiei opt pugilisti: Cosmin Negraru (cat. 49 kg), Ion Ples (52 kg), Robert Eusebiu Jitaru (56 kg), Mustafa Arsen (60 kg), Sorin Dobondi (64 kg), Iulian Ivanov (75 kg), Paul Andrei Aradoaie (81 kg), Marian Ion (91 kg).