Pau Gasol a condus Spania in sferturile Campionatului Mondial de Baschet. Franta este urmatorul adversar al ibericilor

gasolNationala Spaniei s-a calificat fara emotii in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de Baschet. Gazdele au facut spectacol in meciul cu Senegal, iar vedeta lui Chicago Bulls, Pau Gasol a fost principalul marcator al spaniolilor, cu 17 puncte.

Spania a condus cu 41-28 la pauza, africanii reusind si in urmatoarele doua sferturi tot 28 de puncte. Scorul final a fost 89-56 pentru Spania, care merge in sferturile de finala, unde va intalni Franta.

Daca Pau Gasol a fost cel mai bun marcator al gazdelor, din tabara africanilor s-au remarcat Faye si Badji, ambii cu cate 12 puncte.