Trei medalii pentru sportivii romani la Campionatul Mondial de gimnastica aerobica!

gimnastica-aurobicaDelegatia Romaniei a obtinut trei medalii la CM de gimnastica aerobica de la Cancun (Mexic): aur la trio feminin, argint la echipe si la individual feminin!

Conform www.romgym.ro, prima medalie obtinuta de delegatia Romaniei la CM de la Cancun, sambata, a fost cea de argint la echipe, in componenta Corina Constantin, Bianca Becze, Marius Petruse, Anca Surdu, Andreea Bogati, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Alina Radu si Marius Gavriloaie. Titlul mondial a revenit Frantei, iar medalia de bronz Chinei.

A urmat medalia de argint la individual feminin, castigata de Corina Constantin (22.000), care a fost depasita de Lubov Gazov (Austria), in timp ce Aurelie Joly (Franta) a obtinut bronzul, dar si cea de aur la trio feminin.

Echipa Romaniei, in componenta Corina Constantin, Anca Surdu si Andreea Bogati a obtinut un total de 21.541 puncte, cu care s-a clasat pe prima pozitie a clasamentului. Pe podium au mai urcat China si Coreea de Sud.

La aerobic dance, echipa Romaniei s-a clasat pe locul 4, dupa Rusia, China si Coreea de Sud.

La Campionatul Mondial de la Cancun, care se încheie duminica, participa 600 de gimnasti din 42 de tari.

Sursa: „Mediafax”