FINAL / Olanda – Mexic 2-1. Dramatism! „Portocala mecanica” ajunge in „sferturi” in urma a doua goluri marcate pe final!

olanda-mexicDuminica, de la ora 19:00, la Fortaleza pe Estadio Castelao s-a disputat cea de-a treia optime de finala a Campionatului Mondial, ce-a adua fata in fata o reprezentatanta a Europei si una din America Centrala.

S-au impus europenii, dupa ce au marcat doua goluri in final de meci. Mai intai Sneijder a marcat in minutul 88, pentru ca Huntelaar sa aduca fericirea in tabara „portocaliilor” dupa ce a transformat un penalty, in minutul 90+2! Mexicanii reusisera sa deschida scorul in debutul reprizei secunde prin Dos Santos.

Olanda a trecut de grupe cu maximum de pucnte, dupa ce a umilit Spania in primul meci, cu 5-1, a batut Chile cu 2-0 si pe Australia cu 3-2.

Mexicanii au ajuns si ei in otpimi fara sa cunoasca gustul infrangeri, terminand pe locul secund intr-o grupa cu Brazilia (1-1), Croatia (3-1) si Camerun (1-0).

Este cea de-a saptea intalnire dintre cele doua formatii, „Portocala mecanica” impunandu-se in trei randuri, de fiecare data in meciuri amicale, o data au terminat la egalitate (CM din 1998) si de doua s-a impus echipa din America Centrala.

ECHIPELE DE START:

OLANDA: Cillessen – De Vrij, Vlaar, Blind – Kuyt, Verhaegh, De Jong, Wijnaldum, Sneijder – Van Persie, Robben
Selectioner: Louis Van Gaal

MEXIC: Ochoa – Rodriguez, Salcido, Marquez, Aguilar, Layun – Herrera, Moreno, Guardado, Dos Santos – Peralta
Selectioner: Miguel Herrera