FINAL / Costa Rica – Grecia 1-1 (5-3 d.p). Pentru prima data in istoria CM, Costa Rica merge in „sferturi”, unde o asteapta Olanda!

costarica-greciaCosta Rica s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de fotbal din Brazilia, dupa un meci teribil in compania Greciei, in cea de-a patra partida din „optimile” Campionatului Mondial! Deznodamantul l-am aflat dupa executarea loviturilor de departajare, dupa ce in timpul celor 90 de minute scorul a fost de 1-1.

Echipa din America de Sud s-a impus cu 5-3, dupa ce unul dintre veteranii eleni, Theofanis Gekas a ratat singura lovitura pentru invinsi.

Costa Rica a oferit una dintre cele mai mari surprize la acest Mondial, terminand pe primul loc intr-o grupa cu trei foste campioane mondiale, Italia, Anglia si Uruguay, fara sa cunoasca gustul infrangerii.

Elenii au reusit calificarea in „optimi”, in premiera, dupa o victorie la ultimul meci din grupa, 2-1 cu Coasta de Fildes.

Echipele care vor evolua:

COSTA RICA: Navas – Gamboa, Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz – Ruiz (c), Borges, Tejeda, Bolanos – Campbell;
Selectioner: Jorge Luis Pinto

GRECIA: Karnezis – Torosidis, Manolas, Sokratis Papastathopoulos, Holebas – Karagounis (c), Samaris, Maniatis – Lazaros Christodoulopoulos, Salpingidis, Samaras;
Selectioner: Fernando Santos.