WIMBLEDON / Tomas Berdych, eliminat in optimi! Murray si Djokovic merg mai departe

BerdychCehul, cap de serie numarul 6, a cedat partida din turul III in fata croatului Mario Cilic, in trei seturi, 7-6, 6-4, 8-6 un meci ce a durat aproape trei ore! Cilic il va intalni pe Jeremy Chardy in optimi.

Andy Murray, al treilea favorit,  nu i-a dat nicio sansa lui Roberto Bautista-Agut si si-a facut loc in optimile de finala. Murray a castigat primele doua seturi cu 6-2, respectiv 6-3. Cel mai greu i-a fost sa inchida disputa, cu 6-2, unde i-a trebuit patru mingi de meci. Adversarul din optimi va fi Kevin Anderson.

Si Novak Djokovic, principalul favorit, s-a calificat in optimile turneului londonez. Sarbul l-a invins in trei seturi pe francezul Gilles Simon, dar nu fara probleme. Campionul din 2011 a fost pe punctul de a abandona in momentul in care avea meciul sub control.

La scorul de 6-4, 6-2, 3-2, sarbul s-a lovit la umarul stang si a avut nevoie de interventia medicului pentru a putea continua. Dupa patru minute de tratament, Djokovic a revenit, a inchis setul cu 6-4. In faza urmatoare, Nole va intalni un alt francez, Jo-Wilfried Tsonga, favorit numarul 14.

O alta partida interesanta a fost cea dintre Grigor Dimitrov si Alexandr Dolgopolov, meci care a avut nevoie de set decisiv si de aproape trei ore de joc pentru a se decide castigatorul. Ucraineanul a condus cu 1-0 si 2-1 la seturi, dar de fiecare data adversarul a revenit. Dimitrov s-a impus cu 6-7, 6-4, 2-6, 6-4, 6-1 si poate deveni primul bulgar din istorie care patrunde in Top 10 ATP.

Pentru a ajunge, in premiera, in „sferturile” de la Wimbledon, Dimitrov trebuie sa treaca si Leonardo Mayer.