Simona Halep se califica in optimile de finala de la Wimbledon, dupa o victorie in doua seturi in fata elvetiencei Belinda Bencic

halepSimona Halep s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon, dupa ce a trecut, in doua seturi, de elvetianca Belinda Bencic. Romanca a castigat primul set cu 6-4, pentru ca in setul secund sa defileze in fata adversarei, impunandu-se fara probleme, cu 6-1. In turul patru, Simona o va intlani pe invingatoarea meciului dintre Vera Zvonareva si Zarina Diyas.

UPDATE  – S-au reluat meciurile la Wimbledon, iar Simona Halep o intalneste pe Belinda Bencic.

UDPATE – Ploaia cade neincetat la Londra, iar meciurile nu au putut fi reluate. Meciul Simonei Halep a fost programat dupa ora 20:00, insa exista posibilitatea de a se juca duminica, desi in mod traditional nu se joaca la Wimbedon duminica.

UPDATE – Ploaia a oprit din nou meciurile de la Londra, singurul teren unde se joaca fiind centralul, unde s-atras acoperisul. Meciurile se vor relua cand ploaia se va opri.

Simona Halep, singura romanca ramasa pe tabloul de simplu de la Wimbledon va juca, azi, in jurul orei 17:30, pentru calificarea in turul trei. Numarul 3 in clasamentul mondial si-a depasit cea mai buna performanta pe iarba londoneza, care pana in acest an era turul doi. Pentru accederea in turul 3, Simona va primi 130 de puncte in clasamentul WTA si un cec de 71.000 de lire.

Petnru prezenta in cea de-a doua saptamana a turneului, Simona va juca impotriva elvetiencei Belinda Bencic, in varsta de doar 17 ani, locul 71 WTA. Este prima intalnire intre cele doua jucatoare.

Partida dintre Simona Halep si Belinda Bencic este programata pe erenul doi, dupa terminarea intalnirii dintre Milos Raonic si Lukasz Kubot.

LIVE / Simona Halep – Belinda Bencic 6-4, 5-1

Sursa foto: jurnalul.ro