FINAL / Algeria – Rusia 1-1. „Vulpile desertului” se califica in premiera in optimile de finala ale unei Cupe Mondiale

Algeria-Rusia-CMAlgeria accede in optimile de finala ale turneului final din Brazilia, remizand cu Rusia in unul dintre cele doua partide care au incheiat faza grupelor. Desi rusii au reusit sa deschida scorul inca din minutul 7, prin Kokorin, elevii lui Fabio Capello nu au putut tine de scor, preferand sa joace ceva mai retras dupa marcarea golului.

In repriza secunda insa, algerienii au intrat mai determinati ca in prima parte a meciului si presiunea pusa in jumatatea adversa a dat in cele din urma roade. Avantajati din punct de vedere fizic, africanii au profitat din plin de o lovitura libera din flancul stang, iar Slimani a restabilit egalitatea, un rezultat suficient pentru ca Algeria sa paseasca spre optimi, in conditiile favorabile in care in partida Belgia-Coreea de Sud scorul era nul.

Sfortarile rusilor de pe final de meci nu au mai contat, algerienii stiind sa gestioneze un scor convenabil, iar la fluierul final, „vulpile desertului” au putut ridica mainile in sus de bucurie, stiindu-se calificati in urmatoarea faza alaturi de Belgia, invingatoare in cele din urma cu 1-0 in fata Coreei de Sud.

Astfel, Belgia va intalni in optimi SUA, iar Algeria va infrunta Germania.