FINAL / Italia – Uruguay 0-1. Diego Godin trimite acasa fosta campioana din 2006! Uruguay – Columbia, in „optimi”!

ita-uruUruguay a eliminat, marti seara, la Natal, campioana din 2006, Italia, si s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale unde va intalni Columbia. Italienii aveau nevoie de un egal, insa sud-americanii au invins cu 1-0, gol Giego Godin, in minutul 81. Italienii au acuzat eliminarea lui Marchisio, din minutul 58 si faptul ca Suarez l-a muscat de umar pe Chiellini, undeva in preajma minutului 85.

Peninsularii se afla la a doua eliminare consecutiva  din faza grupelor la un campionat mondial, in vreme ce Uruguay va juca, cel mai probabil, cu Columbia in „optimi”.

„Azzurri” au nevoie de cel putin o remiza pentru a merge mai departe, in vreme de uruguayenii au nevoie de toate cele trei puncte, desi vin dupa o victorie in fata Angliei, dar si dupa infrangere cu Costa Rica, echipa calificata deja in faza urmatoare. Costaricanii sunt poate cea mai mare surpriza a optimilor, dupa ce au reusit doua victorii in fata a doua foste campioane mondiale, Italia si Uruguay.

Cum ambele formatii, care se vor duela in aceasta seara, au cate 3 puncte, in urma victoriilor reusite contra Angliei cu acelasi scor, 2-1, departajarea se va face la golaveraj. Iar acolo Italia sta mai bine, deoarece are 0, in timp ce uruguayenii sunt la -1.

Echipele de start

ITALIA: Buffon – Chellini, Bonucci, Barzagli – D. Sciglio, Marchisio, Pirlo, Verrati, Darman – Immobile, Balotelli
Selectioner: Cesare Prandeli

URUGUAY: Muslera – Caceres, J. Gimenez, Godin, Pereira – A. Gonzalez, Arevalo, C. Rodriguez – Lodeiro – Cavani, L. Suarez
Selectioner: Oscar Washington Tabarez