FINAL / Grecia – Coasta de Fildes 2-1. Calificare istorica pentru greci in optimile de finala, unde ii asteapta Costa Rica

gre-civGrecia a obtinut o calificare in premiera in optimile de finala ale unui Campionat Mondial. Elenii au deschis scorul in fata Coastei de Fildes spre finalul reprizei intai, insa s-au vazut egalati in repriza a doua. Partida parea sa se indrepte spre o calificare a africanilor, insa o decizie a centralului din prelungiri a schimbat soarta meciului. Arbitrul a acordat usor penalti la Samaras, acesta fiind si cel care a inscris de la 11 metri, ducand Grecia in optimi, unde o asteapta Costa Rica.

Echipe de start:

Grecia: Karnezis – Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas – Karagounis, Maniatis, Christodoulopoulos, Kone, Samaras – Salpingidis

Coasta de Fildes: Barry – Aurier, K. Toure, Bamba, Boka – Seredy Die, Y. Toure, Tiote – Gervinho, Drogba, Kalou

Postat în MONDIAL

1. Fane spune:

„A acordat usor penalti”. la ora aceea exista scuza ori ca ai atipit,ori cu ochii carpiti de somn,nu ai vazut cum ii baga piciorul in fata.Reluarile sunt clare,11m.fara dubii.Ma bucur pentru Grecia(este din Europa),mai ales ca toti „priceputii” doreau sa nu se califice.Au avut 3 bare,nu se poate spune ca nu a jucat,decat de catre carcotasi,care din pacate sunt msi multi decat cei normali.