FINAL / Camerun – Brazilia 1-4. Selecao merge in „optimi”, unde va intalni Chile

camerun-braziliaBrazilia a obtinut a doua victorie  in faza principala a Cupe Mondiale, invingand Camerunul cu 4-1, intr-un meci  in care selectionata tarii gazde a turneului final si-a dominat adversara din toate punctele de vedere.

Extrem de agresiva inca din primele secunde ale meciului, Selecao a reusit sa deschida scorul abia in minutul 16, dupa o gafa in banda stanga a camerunezilor. Golul a fost inscris de Neymar servit intr-o pozitie ideala.

Replica afircanilor a fost insa una pe masura si, dupa doua mari ocazii ratate, „leii” au reusit sa egaleze in minutul 27, asternand linistea pe Estadio Nacional. Avea sa fie insa ultimul moment de glorie al camerunezilor. Neymar a realizat o noua „dubla” in fata propriilor suporteri, inscriind cu un sfert de ora inainte fluierului de pauza, iar in repriza a doua, brazilenii s-au cantonat practic in jumatatea adversa.

Fred a marcat pentru 3-1 inca din minutul 48, iar Fernandinho, intrat la pauza in locul lui Paulinho a inchis tabela de marcaj in ultimele 5 minute ale timpului regulamentar, inscriind cel de-al 9-lea gol primit de Camerun la acest turneu final.

Brazilia se califica astfel in optimile de finala de pe primul loc al Grupei A si va infrunta in faza urmatoare selectionata Chile. In celalalt meci al serii, Mexic a invins Croatia cu 3-0 si, de pe locul 2 al Grupei A, va intalni mai departe Olanda.