Steaua va infrunta Strømsgodset IF in turul 2 preliminar al Ligii Campionilor!

preliminarii-CL-urneSteaua a aflat echipa pe care o va infrunta in turul 2 preliminar al Ligii Campionilor. Detinatoarea titlului Romaniei a fost repartizata in urna a treia si dintre adversarii pe care ii putea intalni a fost desemnat sa joace impotriva campioanei Norvegiei.

Gruparea din Ghencea ar fi putut juca impotriva uneia dintre urmatoarele echipe (in ordinea coeficientului UEFA) : F91 Dudelange (LUX), Strømsgodset IF (NOR), Saint Patrick’s Athletic FC (IRL), FK Rabotnicki (MKD), Valletta FC (MLT), VMFD Zalgiris (LTU).

Lider in clasamentul coeficientilor UEFA pentru echipele din turul 2 preliminar, Steaua cu 39.451 de puncte pare favorita clara in fata norvegienilor, care au doar 4855 de puncte.

Primul meci se va disputa in Norvegia (15-16 iulie), iar returul in Romania (22-23 iulie).

Strømsgodset este a patra echipa norvegiana pe care o va  infrunta Steaua in cupele europene, dupa ce in anii anteriori „ros-albastrii” au mai jucat impotriva lui Rosenborg, Valarenga si Molde. Bilantul acestor  intalniri, din perspectiva stelistilor, este de patru victorii, un egal si o infrangere.

Meciurile din turul 2 preliminar:

Grupa 1

BATE Borisov – KS Skënderbeu (ALB)
Maccabi Tel Aviv – FC Santa Coloma (AND) / FC Banants (AND)
Dinamo Tbilisi (GEO) – FK Aktobe (KAZ)
FC Sheriff (MDA) – FK Sutjeska (MNE)
FK Partizan (SRB)* – Lincoln FC (GIB)/HB Tórshavn (FRO)

Grupa 2

AC Sparta Praha (CZE) – SP La Fiorita (SMR) / FC Levadia Tallinn (EST)
Malmö FF (SWE) – FK Ventspils (LVA)
ŠK Slovan Bratislava (SVK) – The New Saints FC (WAL)
Celtic FC (SCO) – KR Reykjavík (ISL)
Cliftonville FC (NIR) – Debreceni VSC (HUN)

Grupa 3

Legia Warszawa (POL) – Saint Patrick’s Athletic (IRL)
GNK Dinamo Zagreb (CRO) – VMFD Žalgiris (LTU)
PFC Ludogorets Razgrab (BUL) – F91 Dudelange (LUX)
Valletta FC (MLT) – Qarabağ FK (AZE)
FC Steaua Bucuresti (ROU) – Strømsgodset IF (NOR)
FK Rabotniki (MCD) – HJK Helsinki (FIN)

 Iata urnele stabilite pentru tragerea la sorti:

Urna turului 1 preliminar

FC Levadia Tallinn (EST)
HB Torshavn (FRO)
FC Santa Coloma (AND)
FC Banants (AND)
SP La Fiorita (SMR)
Lincoln FC (GIB)

Urnele turului 2 preliminar

Grupa 1

FC BATE Borisov (BLR)
Maccabi Tel-Aviv FC (ISR)
FC Sheriff (MDA)
NK Maribor (SVN)
FK Aktobe (KAZ)
FC Dinamo Tbilisi (GEO)
KS Skenderbeu (ALB)
HSK Zrinjski (BIH)
FK Sutjeska (MNE)

Grupa 2

Celtic FC (SCO)
AC Sparta Praha (CZE)
FK Partizan (SRB) – in asteptarea deciziei Corpului de Control Financiar al UEFA
Debreceni VSC (HUN)
SK Slovan Bratislava (SVK)
FK Ventspils (LVA)
Malmo FF (SWE)
KR Reykjavik (ISL)
The New Saints FC (WAL)
Cliftonville FC (NIR)

Grupa 3

FC Steaua Bucuresti (ROU)
GNK Dinamo Zagreb (CRO)
PFC Ludogorets Razgrad (BUL)
Legia Warszawa (POL)
Qarabag FK (AZE)
HJK Helsinki (FIN)
F91 Dudelange (LUX)
Strømsgodset IF (NOR)
Saint Patrick’s Athletic FC (IRL)
FK Rabotnicki (MKD)
Valletta FC (MLT)
VMFD Žalgiris (LTU)

sursa foto: Getty Images

Etichetat cu: , , , ,
Postat în Liga Campionilor

Comenteeeezi?!!

LIGA 1 2017/18
Loc Echipa Pct. J +/-
1CFR Cluj19712
2CS U Craiova1576
3FCSB1574
4FC Botosani1367
5Astra Giurgiu1273
6ACS Poli Timisoara107-1
7Dinamo Bucuresti963
8CSM Poli Iasi97-2
9FC Voluntari87-2
10OSK Sf Gheorghe66-6
11FC Viitorul57-3
12Gaz Metan Medias47-10
13Concordia Chiajna26-4
14Juventus Bucuresti27-7