Nigeria bate Bosnia cu 1-0, iar Dzeko & Co sunt eliminati! Africanii merg in „optimi” daca vor scoate un egal cu Argentina!

OdemwingieSambata seara, la ora locala 18:00, pe Arena Pantanal din Cuiaba, Nigeria s-a impus la limita, 1-0 in meciul cu Bosnia, si are sanse mari sa ajunga in optimile Cupei Mondiale. In ultima faza a grupei F, bosniacii, care sunt deja eliminati, pot da o mana de ajutor echipei care i-a trimis acasa, daca vor invinge Iranul, iar Nigeria nu va face meci nul cu Argentina …

Peter Odemwingie a marcat singurul gol al partidei, in minutul 29, din pasa lui Emenike. Faza fusese precedata, in minutul 22, de un gol anulat pe nedrept lui Edin Dzeko, pentru un ofsaid inexistent!

Portarul nigerian Enyeama a contribuit si el decisiv la rezultatul final, in special in prelungiri, cand bosniacii au asaltat buturile africanilor. De ce spunem asta? La ultimul atac din prelungiri, Dzeko a preluat excelent o centrare inalta, ajutandu-se un pic si de mana, s-a intors cu fata la poarta, a tras cu latul, iar Enyeama a deviat balonul in bara laterala!

Din 34 de portari care au jucat pana acum la acest turneu final, doar Enyeama si Ochoa (Mexic) n-au luat gol.