FINAL / USA – Portugalia 2-2. Daca Germania si USA remizeaza in urmatorul meci din grupa, Portugalia merge acasa chiar daca bate Ghana!

SUA-Portugalia-CMDuminica seara, de la ora locala 18:00 (01:00 ora Romaniei), pe Arena Amazonia din Manaus, in faza a doua a grupei G, Portugalia avea misiunea obligatorie de a obtine cele trei puncte in partida cu SUA, pentru ca un rezultat de egalitate nu-i ajungea la obtinerea unui loc in „optimi”. Americanii veneau dupa un succes cu Ghana, 2-1, in timp ce selectionata lusitana, dupa o infrangere umilitoare in fata Germaniei, 4-0, pierzand totodata jucatori de baza precum Pepe – eliminat, Fabio Coentrao si Hugo Almeida – accidentati.

Nani a deschis repede scorul, inca din minutul 5, dar elevii lui Paulo Bento n-au putut rezista si au incasat doua goluri, in repriza secunda, de la Jones si Dempsey. La ultima faza, Varela a marcat pentru 2-2 din pasa lui Cristiano Ronaldo si portughezii inca mai spera. Trebuie sa bata Ghana, la un scor cat mai categoric, iar Germania si USA sa nu termine la egaliate …

Singurul meci oficial intre cele doua reprezentative s-a disputat la Cupa Mondiala din 2002, cand americanii au invins cu 3-2, rezultat in urma caruia selectionata de peste Ocean s-a calificat in „optimi”.

Echipele probabile:

SUA: Howard – Johnson, Cameron, Besler, Beasley – Beckerman, Jones – Bedoya, Bradley, Zusi – Dempsey
Selectioner: Juergen Klinsmann.

PORTUGALIA: Beto – Bruno Alves, Pereira, A.Almeida, Costa – Veloso, Meireles, Mourinho – Nani, Ronaldo, Postiga
Selectioner: Paulo Bento.

Stadion: Arena Amazonia din Manaus / 18.00 (01.00 ora Romaniei)
Arbitri: Nestor Pitana – Hernan Maidana si Juan Pablo Belatti (toti din Argentina). Rezerva: Walter Lopez (Guatemala)