FINAL / Coreea de Sud – Algeria 2-4. Moment istoric: o echipa africana inscrie patru goluri intr-un singur meci de Cupa Mondiala

Coreea-de-sud-algeria-CMAlgeria a luat o optiune importanta pentru calificarea in optimile de finala ale Campionatului Mondial, invingand cu 4-2 Coreea de Sud, intr-un meci ce va intra in istorie, ca primul in care o echipa africana a reusit sa inscrie de patru ori, la Campionatul Mondial.

Desi nu evidenta, dominatia algerienilor a dat roade din plin inca din repriza intai. Cu constructii ofensive mai consistente si mai dinamice, africanii au deschis scorul in minutul 27 prin Slimani, iar doua minute mai tarziu, Halliche a dublat diferenta. Debusolati de lovitura primita in doar cateva zeci de secunde, sud-coreeni au incercat sa iasa si mai mult la joc, dar in minutul 37, autorul primului gol l-a servit excelent pe Djabou, in 9 metri, si mijlocasul l-a invins si el pe portarul Jung.

Dupa un 3-0 la pauza greu de surmontat, „tigrii” au intrat pe teren hotarati sa dea o replica, iar „figura” le-a iesit relativ repede, dupa o preluare norocoasa a lui Heung-Min Son, care a inscris cu stangul.

Impulsionati de reusita, coreeni s-au apropiat in cateva randuri foarte periculos de poarta lui M’Bolhi, insa in minutul 62, acelasi Slimani duce mingea in careu intr-un 1-2 cu Brahmi, cel care avea sa inscrie un gol istoric pentru fotbalul african.

Zece minute mai tarziuc, Ja-Cheol Koo a redus din nou ecartul la doua goluri diferenta, iar cele aproximativ 20 de minute ramase din joc lasau impresia ca meciul este in continuare deschis oricarui rezultat. Nu a fost insa sa fie asa. Algerienii nu au mai fortat, preferand sa fragmenteze jocul prin tot felul de tertipuri, in timp ce coreeni au irosit cateva sanse de a se apropia la un singur gol, insa in cele din urma, tabela a ramas „inghetata” la scorul de 2-4 pana la fluierul final.
Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Coreea de Sud: 1. Jung Sung-ryong – 12. Lee Yong, 3. Yoon Suk-young, 5. Kim Young-gwon, 20. Hong Jeong-ho; 16. Ki Sung-yeung, 14. Han Kook-young, 17. Lee Chung-yong, 9. Son Heung-min, 13. Koo Ja-cheol – 10. Park Chu-young.
Selectioner: Hong Myung-Bo.

Algeria: 23. Rais Mbolhi – 2. Madjid Bougherra, 5. Rafik Halliche, 6. Djamel Mesbah, 12. Carl Medjani, 20. Aissa Mandi – 14. Nabil Bentaleb, 10. Sofiane Feghouli, 11. Yacine Brahimi – 13. Islam Slimani, 18. Abdelmoume Djabou. Selecţioner: Vahid Halilhodzic

Coreea de Sud a remizat in prima partida de la CM 2014, 1-1, cu Rusia. Asiaticii au deschis scorul prin Lee Keun-Ho, insa, au fost egalati peste doar sase minute. Dupa acest rezultat de egalitate, o victorie pentru coreeni in aceasta seara i-ar propulsa in principali favoriti la un loc de calificare in „optimi”.

De partea cealalta, Maghrebienii porneau clar cu sansa a doua in fata Belgiei, insa au inceput foarte curajos meciul de debut la CM si au deschis scorul prin Sofiane Feghouli, care a transformat un penalty obtinut tot de el. Acesta a fost primul gol al africanilor la un Campionat Mondial dupa mai bine de 28 de ani. Totusi, valoarea fotbalistilor belgieni si-a spus cuvantul, iar europenii au intors rezultatul si s-au impus cu 2-1.

Stadion: Estadio Beira-Rio din Porto Alegre / 16.00 (22.00 ora Romaniei)
Arbitri: Wilmar Roldan – Eduardo Diaz (ambii Columbia) si Christian Lescano (Ecuador). Rezerva: Alireza Faghani (Iran).