FINAL / Germania – Ghana 2-2. Cea mai incinsa repriza (secunda) a mondialului lasa loc oricaror calcule „in grupa”

germania-ghanaGermania si Ghana au remizat in cea de-a treia partida a Grupei G, la finele unui meci incordat, in care diferentele intre cele doua echipe au existat doar la nivel tactic.

Dupa o prima repriza tensionata, cu faze la ambele porti, dar care nu a produs nicio schimbare tabelei de marcaj, Gotze deschide scorul pentru Germania, in minutul 51. Bucuria „panzerelor” a durat insa doar 4 minute. Ayew a restabilit egalitatea, pentru Gyan sa transforme meciul intr-o lupta disperata pentru un nou gol, in minutul 63.

Golul egalizator avea sa vina din partea veteranului Klose, care – intrat de un minut pe teren –  a reluat cu capul in plasa lui Dauda, cu 19 inainte de sfarsitul timpului regulamentar.

A urmat un final de meci exploziv cu o „ploaie” de ocazii de o parte si de alta a terenului, dar in cele din urma rezultatul nu a mai suferit modificari, lasand de jucat in mansa a treia a Grupei G sortii calificarilor in optimile de finala ale turneului.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

Germania: Neuer – J. Boateng, Mertesacker, Hummels, Howedes – Khedira, Lahm – Ozil, Kroos, Gotze – Muller
Selectioner: Joachim Low

Ghana: Dauda – Afful, Boye, Mensah, Asamoah – Rabiu, Muntari – Atsu, K.P. Boateng, A. Ayew – Gyan
Selectioner: James Appiah