FINAL / Argentina – Iran 1-0. Messi transeaza soarta partidei, dupa un lung asediu la poarta „persilor”

argentina-iranArgentina si-a asigurat calificarea in „optimile” Cupei Mondiale din Brazilia, reusind sa marcheze golul victoriei in ultimul minut regulamentar din joc prin cine altcineva decat Lionel Messi, omul de care iranienii s-au temut cel mai mult inaintea meciului si care a ajuns la 8 goluri inscrise pentru nationala sa in ultimele 7 partide disputate.

In ciuda pronosticurilor de dinaintea intalnirii, partida a fost una extrem de echilibrata. Iranul s-a prezentat cu o defensiva foarte inchegata care nu le-a permis sud-americanilor sa ajunga usor la poarta lui Haghighi, greu incercat in cele 95 de minute jucate de atacurile insistente ale elevilor lui Alejandro Sabella.

Nici Sergio Romero nu a avut o zi usoara, „persii” avand momente in care au asediat poarta Argentinei.

In minutul 90, sud-americanii atacau in valuri dupa o perioada de 10 minute in care iranienii se cantonasere in preajma careului advers. La o pasa pentru Messi in stanga, starul Barcelonei si-a asezat balonul pe stangul si a sutat violent in poarta asiaticilor, fara sperante pentru Haghihi, aducand a doua victorie a Argentinei in Grupa F si implicit calificarea in „optimile” turneului final din Brazilia.