Remiza alba intre Japonia si Grecia, rezultat ce nu ajuta niciuna dintre echipe

japonia-greciaCel de-al doilea meci din etapa a doua a grupei C a adus fata in fata Japonia si Grecia, echipele care pierdusera meciurile de debut de la Mondial. Ambele echipe aveau nevoie de victorie pentru a pune presiune pe cea de-a doua clasata, Coasta de Fildes, care a pierdut in fata Columbiei.

Debutul de meci a fost echilibrat, niciuna dintre cele doua echipe neriscand in atac. Dupa un prim sfert de ora fara realizari notabile, niponii au realizat ca pot scoate mai mult in fata unor greci ce nu pareau sa le puna mari probleme.

Osako, Honda, in doua randuri, si Okubo au trecut pe langa gol in prima repriza, insa tabela a ramas neschimbata. Situatia elenilor s-a inrautati spre finalul primei parti, cand Mitroglu s-a accidentat si a fost inlocuit de Gekas in minutul 35. Mai mult, capitanul Katsouranis si-a lasat echipa in 10 oameni in minutul 38, dupa ce a vazut al doilea cartonas galben.

Repriza a doua s-a desfasurat dupa aclasi scenariu, niponii atacand in valuri, nereusind sa modifice scorul de pe tabela, care a ramas inghetata la 0-0.

Din grupa C Columbia etse deja in optimi, in timp ce echipa care o va insoti in aceatsa faza se va decide la finalul meciurilor de pe 24 iunie.