FINAL / Italia – Costa Rica 0-1. Golul lui Bryan Ruiz, confirmat de „Goal-line”, califica Costa Rica in optimi! Anglia isi face deja bagajele!

ita-criCel de-al doilea meci din etapa a doua a grupei D a adus fata in fata Italia, de patru ori campioana mondiala si liderul surprinzator al grupei, Costa Rica. Partida s-a disputat pe Arena Pernambuco din Recife, de la ora 19:00.

Cu o echipa modificata fata de cea utilizata in fata Angliei, echipa Italiei a fost surprinsa de replica costaricanilor, care au marcat inainte de pauza, golul avand nevoie de validare prin noua tehnologie, „Goal-line”. Pana la final, atat Italia cat si Costa Rica mai puteau marca, dar rezultatul a ramas cel inregistrat in minutul 44!

In conditiile in care Uruguay a invins Anglia, 2-1, echipa care nu mai are sanse la „optimi”, dupa ce a pierdut si meciul cu Italia, 1-2, cea de-a doua echipa care va insoti Costa Rica in optimi se va decide dupa partida Uruguay – Italia, meci in care trupa lui Prandelli are nevoie doar de un egal, in timp ce sud-americanii merg mai departe doar daca vor invinge.

Echipe care au evoluat:

ITALIA: Buffon – Abate, Barzagli, Chiellini, Darmian – De Rossi – Candreva, Thiago Motta, Pirlo, Marchisio – Balotelli

Rezerve: Perin, Sirigu – De Sciglio, Cassano, Cerci, Aquilani, Immobile, Parolo, Bonucci, Paletta, Insigne, Veratti
Selectioner: Cesare Prandelli

COSTA RICA: Navas – Gamboa, Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz – Ruiz, Borges, Tejeda, Bolanos – Campbell

Rezerve: Pemberton – Cambronero, Acosta, Myrie, Barrantes, Francis, Granados, Brenes, Miller, Calvo, Urena, Cubero
Selectioner: Jorge Pinto