Romania U16 a remizat in compania tinerelor sperante ale Macedoniei

romania-ianis-hagiSelectionata U-16 a Romaniei a remizat, joi, contra reprezentativei similare a Macedoniei, cu scorul de 2-2, dupa ce in prima partida disputata, marti, intre cele doua echipe elevii lui Florin Radu Raducioiu s-au impus cu 4-1.

Daca in primul duel, Ianis Hagi a fost titular,  de data aceasta meciul a inceput cu fiul marelui Gica Hagi pe banca de rezerva, selectionerul tinerilor „tricolorilor” dorind sa vada la treaba si alti jucatori din lot.

Romania a deschis scorul in minutul 27 prin Velcota, care l-a „torpilat” pe portarul Riste Jankov din interiorul careului. Zece miunte mai tarziue, Dodev a egalat cu un sut la coltul lung, stabilind scorul la pauza.

In repriza secunda, macedonenii au preluat conducerea pe tabela de marcaj, Ristovski marcand in minutul 62. Ianis Hagi a intrat pe teren cu 20 de minute inainte de finalul meciului, iar in minutul 73 a restabilit egalitatea din penalty.

Remiza, dupa victoria clara din primul meci, nu l-a deranjat pe selectionerul Raducioiu, care a precizat ca nu este interesat de rezultat ci de jocul si atitudinea elevilor sai.

Romania: 12. Cosmin Dur-Bozoanca – 2. Radu Motreanu, 3. Virgil Ghiţa (cpt.), 4. Vlad Gisa, 16. Harald Fridrich – 8. Valentin Costache, 13. Ionut Tanase – 7. Andrei Ciobanu, 17. Carlo Casap, 14. Vlad Mihalcea –  18. Sebastian Velcota

Rezerve: 1. Ionut Poiana, 5. Szabolcs Kilyen, 6. Razvan Oaida, 9. Florin Coman, 10. Ianis Hagi, 11. Robert Grecu

Macedonia: 12. Riste Jankov – 6. Aleksandar Karakabakov, 5. Antonio Mitrev, 14. Belmin Chuljevikj, 3. Filip Gichevski – 16. Agon Hani, 13. Riad Agushi – 7. Darko Dodev, 10. Davor Zdravkovski (cpt.), 17. Mihail Manevski – 9. Milan Ristovski. Antrenor: Bobi Stojkoski

Rezerve: 1. Filip Trajchevski, 2. Viktor Stojkovski, 15. Semavat Seferi, 4. Nehar Sadiki, 8. Esmin Lichina, 11. Emil Abaz, 18. Benjamin Mustafikj