FINAL / Australia – Olanda 2-3. Batavii castiga o partida in care au invatat sa «tremure»

Australia-OlandaDupa victoria rasunatoare in fata Spaniei, scor 5-1, Olanda nu a mai reusit sa controleze meciul in fata unei adversare mai modeste, ca cea a Australiei. Batavii si-au intrat greu in ritm, avand mari probleme in startul de meci sa se apropie de careul „cangurilor”. In cele din urma, Robben a reusit sa deschida scorul in minutul 20, dar bataioasa reprezentativa a continentului din Oceania a reusit sa restabileasca egalitate in minutul urmator, prin voleul spectacular reusit de Cahill din 20 de metri.

La scorul de 1-1, la pauza, olandezii au sperat prin prisma coincidentei cu rezultatul omonim din meciul cu Spania ca vor prelua controlul partidei in a doua parte a intalnirii. Dar repriza a doua a inceput cu emotii mari pentru elevii lui Van Gaal. In minutul 53, Janmaat este neatent in fata lui Bozanik si agata balonul cu mana in propriul careu, arbitrul aratand imediat punctul cu var in favoarea australienilor. Jedinak avea sa produca marea surpriza a Campionatului Mondial aducand Australia in avantaj, in fata unei „Portocale Mecanice” dereglate.

Olanda ramane insa una dintre marile forte ale fotbalului mondial si rezultatul de pe tabela nu putea provoca altceva decat sete de goluri batavilor. La nici 4 minute dupa golul doi al australienilor, Van Persie a egalat cu un sut violent sub transversala, dupa o pasa excelenta servida de Depay, cel care dupa alte zece minute (’68) avea sa marcheze decisiv in poarta lui Ryan, pentru o victorie obtinuta cu mari emotii de finalista editiei anterioare a Mondialului, in fata celui mai indraznet «out-sider» de pana acum de la turneul final.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

ECHIPELE DE START:

Australia: Ryan – McGowan, Spiranovic, Wilkinson, Davidson – Jedinak (c), Bresciano, McKay, – Leckie, Cahill, Oar;
Selectioner: Ange Postecoglou;

Olanda: Cillessen – Janmaat, Vlaar, De Vrij, Martins Indi, Blind – De Guzman, Sneijder, De Jong – Van Persie (c), Arjen Robben;
Selectioner: Louis van Gaal.

Arbitri: Djamel Haimoudi (Algeria) – Redouane Achik (Maroc) si Abdehak Etchiali (Algeria). Rezerva: Bakary Gassama (Gambia)

Etichetat cu: , , , , , , , ,