Finala NBA / Al cincilea titlu pentru San Antonio Spurs! Miami Heat rateaza castigarea celui de-al treilea trofeu consecutiv

spursAT&T Arena din Texas a fost plina ochi la al cincilea meci al finalei NBA, spectatorii plecand fericiti in urma victoriei echipei favorite San Antonio Spurs, 104-87 (47-40) in confruntarea cu Miami Heat, detinatoarea ultimelor doua titluri. Spurs castiga cu 4-1 la general al cincilea titlu, dupa cele din 1999, 2003, 2005 si 2007. A fost si o revansa dupa finala pierduta anul trecut, la capatul a sapte meciuri. Tim Duncan, Tony Parker si Manu Ginobili isi adjudeca al patrulea trofeu.

Californienii au inceput in tromba, conducand cu 22-6 si incheind primul sfert cu un avantaj de sapte puncte, 29-22. Gazdele au trecut la carma jocului in urmatoarele 10 minute, impunandu-se cu 25-11. Al treilea sfert, incheiat cu 30-18 in favoarea celor de la Spurs, (77-58 la general) a decis, practic castigatoarea. Care si-a permis sa piarda apoi ultimul sfert cu 27-29.

Succesul obtinut s-a datorat, indeosebi, prestatiei cvartetului Kawhi Leonard, 22 puncte, 10 recuperari-Manu Ginobili, 19, folosit prima oara titular in finala de antrenorul Greg Popovich-Patty Mills,17-Tony Parker,16. Dar si a veteranului Tim Duncan, 38 ani, autor a 14 puncte. Care a depasit in precedentul meci recordul de minute jucate in NBA, 8851, al celebrului Kareem Abdul Jabar, ducandu-l la 8862, plus cel de double-double, 158, depasindu-l pe Magic Johnson. Heat s-a bazat, ca defiecare data, pe Le Bron James, care a inscris 31 puncte, plus 10 recuperari si cinci pase decisive.