FINAL / Franta – Honduras 3-0. „Cocosii” iau un start fulminant la Mondialul din Brazilia. „Dubla”, Benzema!

fra-honFavorita in partida contra Hondurasului, Franta s-a impus cu 3-0 in fata selectionatel central-americane. Daca in prima repriza atacurile elevilor lui Deschamps s-au dovedit sterile, totul s-a schimbat in ultimul minut regulamentar al primei reprize, cand Palacios a lasat Hondurasul in inferioritate numerica, in urma unui fault de penalty.

Benzema s-a dovedit imbatabil de la punctul cu var si a asigurat selectionatei din „Hegagon” un avantaj psihologic la pauza, pentru ca la scurt timp dupa reluarea meciului, atacantul lui Real Madrid sa-l puna intr-o situatie delicata pe portarul Valladares care si-a deviat mingea in poarta, autogol validat prin sistemul Goal Control, aflat la prima sa reactie importanta la Mondialul din Brazilia.

De la 2-0, fara un om pe teren, hondurienii nu au mai putut sa puna nicio problema francezilor. Matuidi a trecut pe langa golul al treilea, in minutul 64, dar Benzema si-a razbunat coechipierul marcand  minute mai tarziu si din faza fixa.

De la golul cu numarul trei, ritmul jcoului si-a pierdut abrut ritmul, francezii nedorind sa mai forteze, in timp ce hondurienii nu puteau sa mai creeze emotii pe faza de atac.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipe de start:

Franta: Lloris – Debuchy, Varane, Sakho, Evra – Cabaye – Valbuena, Pogba, Matuidi, Griezmann – Benzema.
Selectioner: Didier Deschamps.

Honduras: Valladares – Beckeles, Bernardez, Figueroa, Izaguirre – Najar, Palacios, Garrido, Espinoza – Bengtson, Costly.
Selectioner: Luis Suarez

Partida poate fi urmarita in direct pe TVR 1 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, de la ora 22:00.