FINAL / Elvetia – Ecuador 2-1. Victorie adjudecata in ultimele momente de joc!!!

elv-ecuPrimul meci al zilei a patra a Campionatului Mondial a consfintit victoria dramatica a Elvetiei in fata Ecuadorului. Desi partida nu a avut cel mai stralucit ritm vazut la acest turneu final, sfarsitul  meciului a produs o surpriza uriasa, cand toata lumea se pregatea de prima  remiza din Brazilia.

Mai incisivi in startul de meci, ecuadorierinii au deschis scorul in minutul 22, prin Valencia, cel periculos jucator al sud-americanilor de-a lungul celor 90 de minute de joc. Reusita a adus insa o depreciere a ritmului de joc, Ecuadorul retragandu-se in defenisva, asteptand atacurile unei adversare neputincioase in fata apararii pe doua linii a sud-americanilor.

La pauza, selectionerul Ottmar Hitzfeld a luat o decizie providentiala, inlocuindu-l pe Stocker cu Mehmedi, care dupa trei minute de la intrarea in teren a adus egalarea elvetienilor.  A urmat o perioada intensa de tatonari, cele doua echipe cautand timid si fara mare eficienta golul victoriei. In al treilea minut de prelungire, dupa un atac ratat al ecuadorienilor, Elvetia a dat o replica fulger, iar Seferovic a finalizat decisiv in poarta lui Domniguez.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Echipe de start:

ELVETIA (4-2-3-1): Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen, Rodriguez – Inler, Behrami – Shaqiri, Xhaka, Stocker – Drmic
Selecționer: Ottmar Hitzfeld

ECUADOR (4-4-2): Dominguez – Paredes, Guagua, Erazo, W. Ayovi – Valencia, Noboa, Grueza, Montero – E. Valencia, F. Caicedo
Selecționer: Reinaldo Rueda

Partida poate fi urmarita in direct pe TVR 1 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, de la ora 19:00.