FINAL / Anglia – Italia 1-2. Victorie imensa pentru Squadra Azzurra!

anglia-italiaIn aceasta noapte, de la ora 01.00, grupa D a Campionatului Mondial l-a adus fata in fata pe Anglia si Italia, doua foste campioane. Elevii lui Cesare Prandelli au invins Anglia si se alatura in clasament reprezentativei din Costa Rica, dupa prima etapa, cu o victorie.

Va fi reeditarea unui sfert de finala de la Euro 2012, atunci cand „squadra azzurra” s-a impus in urma loviturilor de departajare, dupa ce, la finalul celor 120 de minute, scorul a fost 0-0.

Anglia si Italia s-au intalnit pana acum de 24 de ori, iar bilanul este usor favorabil italienilor. Acestia au castigat de noua ori, in timp ce englezii s-au impus de opt ori. Alte sapte meciuri s-au incheiat nedecis. Italia a castigat finala mica a Cupei Mondiale din 1990 contra Angliei, scor 2-1, in ceea ce avea sa ramana prima si pana acum singura intalnire directa la un turneu final mondial.

Anglia participa la a 14-a Cupa Mondiala din istorie si a cincea la rand, in timp ce Italia se afla pentru a 18-a oara la un turneu final mondial. Doar Brazilia are mai multe participari (20). Anglia este echipa cu cele mai multe rezultate de 0-0 la Cupa Mondiala (10), in timp ce Italia a realizat 21 de remize in istorie, mai mult decat orice alta echipa.

ANGLIA: Hart – Baines, Cahill, Jagielka, Johnson – Henderson, Gerrard – Lallana, Welbeck, Rooney – Sturridge.
Selectioner: Roy Hodgson

ITALIA: Buffon – Abate, Darmian, Barzagli, Chiellini – Pirlo, Marchisio, De Rossi – Verratti, Cerci – Balotelli.
Selectioner: Cesare Prandelli

Arbitri: Bjorn Kuipers – Sandor Van Roekel si Erwin Zeinstra (toti din Olanda). Rezerva: Weter Lopez (Guatemala)