Finala Stanley Cup / LA Kings castiga trofeul in meciul al cincilea din confruntarea de acasa cu NY Rangers!

stanleyLos Angeles Kings si-a satisfacut pe deplin suporterii a patra oara din 2006 incoace, dupa victoria cu 3-2, in prelungiri, cu New York Rangers, intrand in posesia Stanley Cup. „Regii” au mai castigat pretiosul trofeu in 2011 si 2012. In urma succesului din acest an LAK a devenit prima echipa din istoria NHL care castiga 26 de meciuri in play-off, dintre care 21 in timpul regulamentar. Justin Williams, autor a noua goluri in aceasta faza, a fost desemnat MVP-ul competitiei.

Evolutia scorului a tinut incordata numeroasa asistenta. Justin Williams a deschis scorul in minutul 6, dupa care oaspetii au egalat prin Chris Keider, 36, preluand conducerea, dupa reusita lui Brian Boyle, cand mai erau 30 de secunde pana la finalul reprizei secunde. Marian Gaborik a restabilit echilibrul din joc si de pe tabela, in minutul 48, iar Alec Martinez a aruncat tribunele in aer in minutul 14,43 al prelungirilor, marcand golul victoriei, dupa asisturile lui Tyler Toffoli si Kyle Clifford. Martinez repeta performanta din meciul 7 al finalei Conferintei de Vest cu Chicago Blackhawks.

Printre remarcatii partidei s-au aflat portarii celor doua echipe, Henryk Lundqwist, de la oaspeti, cu 48 de suturi parate si Jonathan Quick, „ingerul pazitor” al celor de la Kings, cu 28 de parade.