EXCLUSIV / Aurel Ticleanu: „Si greselile arbitrilor fac parte din sarea si piperul acestui sport!”

arbitruCampionatul Mondial de Fotbal din Brazilia a debutat extrem de dezamagitor, prestatiile arbitrilor fiind mult sub asteptari, dar directorul departamentului de scounting al FRF, Aurel Ticleanu spune ca aceste erori fac parte din „sarea si piperul acestui sport”.

Nu cred ca cineva se astepta la o asemenea diferenta de scor. Ce-i drept, Olanda a avut si sansa, pentru ca a reusit sa egaleze chiar inainte de pauza. Altfel, nu vad cum se mai putea ajungea la acest scor de 5-1.

Un debut bun de Campionat Mondial si speram sa fie un succes pana la final, pentru ca sunt premise.

Arbitrajele? Asta e fotbalul, e atat de complex, viteza creste, si cred ca daca punem si 5 arbitri tot nu vom scapa de aceste greseli.

Am fost la 180 de minute de o calificare la acest turneu final. Ceva ma face sa cred ca daca am mai relua acele meciuri de baraj altfel ar sta situatia. Din pacate, la ora actuala, nu ne putem bate cu nicio tara importanta la jocurile pe echipe. Noi, ca societate, avem o problema, iar faptul ca nu avem o competitie la categoria 19-21 de ani ne dauneaza grav. Ma bucur ca am vazut doi foarte tineri jucatori in amicalele cu Albanis si Algeria, chiar daca rezultatele nu ne-au multumit„. a declarat Aurel Ticleanu, in emisiunea „Liga de wekeend”.