EXCLUSIV / Mihai Stoichita: „Brazilia a fost ajutata! Arbitrul poate fi acuzat de prostie …”

Yuichi-NishimuraBrazilia s-a impus in meciul de deschidere la Campionatul Mondial, pe care-l organizeaza in acest an, scor 3-1, in fata Croatiei, dar nu putini sunt cei care afirma ca Neymar& Co au fost ajutati de arbitrul japonez Yuichi Nishimura, care a acordat un penalti pentru gazde, la scorul de 1-1, in minutul 70. Printre acestia se numara si Mihai Stoichita, cel care spune despe nipoc ca „poate fi acuzat de prostie„.

„A facut multe greseli japonezul si cam toate intr-o singura directie. Croatia si-a aparat sansele in felul ei, cam timid in prima repriza …

Greselile au venit in partea a doua, iar daca nu venea penaltiul nu-i vedeam bine spre final, cand oaspetii erau periculosi. Plus golul anulat, dupa un presupus fault in atac … De rea intentie nu se poate acuza, dar de prostie poate fi acuzat, dupa cum a condus meciul. A fost hilar mai tot meciul.

Nu cred ca Croatia este o forta in acest turneu ca sa apelezi la astfel de tertipuri. Brazilia a cam suferit in fata lor … Nu e chiar atat de speriat acest urias al fotbaluluyi mondial.

Urmeaza un Spania – Olanda si cred ca tot ibericii se vor impune. Nu cred ca ei vor repeta perioada neagra a Frantei de dupa castigarea Mondialului in ’98.

Sunt curios sa vad Argentina, Germania si Italia …