EXCLUSIV / Marius Beudeanu scoate in evidenta un detaliu picant in legatura cu arbitrul care a acordat usor penalty-ul Brazilei contra Croatiei: „Era indicat sa nu fie delegat”

nishimuraPenalty-ul acordat gratuit Braziliei in partida cu Croatia, prima a Mondialului din 2014 ridica o serie de semne de intrebare lui Marius Beudeanu, instructor UEFA pe probleme de arbitraj. Fostul asistent remarca faptul ca niponul a fost din start o alegere riscanta, cu atat mai mult cu cat, la turneul final din 2010, acesta a gresit flagrant in defavoarea Braziliei, in duelul din sferturile de finala cu Olanda, la finele caruia Selecao a fost eliminata din competitie, pierzand cu scorul de 1-2.

„Sunt foarte multe de spus despre acest meci, in principal despre arbitraj. Credeam ca cel care va fi delegat la acest meci va intelege cat de importanta este misiunea lui. Practic, prin prestanta pe care o ai la primul meci de la Campionatul Mondia transmiti un mesaj clar antrenorilor, patronilor de cluburi, jucatori, presei etc.

Eu cred ca mesajul trimis de Yuichi Nishimura aseara (joi,n.r.) este unul total nefast pentru fotbal. A fost o prestatie deplorabila.

Delegarea in sine lasa acum multe semne de intrebare, pentru ca intotdeauna la primul meci de la campionat mondial trebuie sa alegi un arbitru care da incredere, iar din pacate «samuraiul» nostru a dezamagit.

Acest Nishimura a arbitrat Brazilia – Olanda, in 2010 si, in minutul 70, l-a eliminat pe Melo (Felipe Melo) de la brazilieni, la 2-1 pentru Olanda, si i-a trimis pe brazilieni acasa. Se pare ca a fost o eliminare gratuita si poate l-a marcat acest lucru. De aceea poate era indicat sa nu fie delegat arbitru. Se puteau evita anumite discutii”, a declarat Marius Beudeanu la Sport Total FM, in emisiunea „Fluier final”.

Oficialul UEFA a mai punctat ca „centralul” nipon a gresit de mai multe ori in partida Brazilia-Croatia, de fiecare data in favoarea selectionatei lui Felipe Scolari, intrebandu-se ironic cine a contribuit mai mult la victoria sud-americanilor, arbitrul sau Neymar, autorul unei duble”.

„Nu stiu cine poate fi denumit jucatorul numarul 1 al Braziliei, Neymar sau Nishimura. Una peste alta, el a facut cateva erori, din pacate, toate in favoarea Braziliei.

A fost un fault la Olic in prima repriza, o impiedicare din spate, un fault clar, nu stiu daca era in afara de pedeapsa, dar a fost o lovitura libera refuzata in mod evident Croatiei. Inainte de golul trei (al Braziliei, n.r.) a fost o faza in care un jucator croat este busculat la 40 de metri, dupa care Oscar intra in posesia mingiei, avanseaza si inscrie cu spitul. Faza trebuia oprita, deci, din fasa.

Au fost situatii in care arbitrul era inaintea jucatorului care disputa mingea cu 25 de metri inspre suprafata de pedeapsa, ori asta este total inaccetabil, pentru ca, daca jucatorul care ataca este faultat din spate, nu poti vedea ce se intampla. Recomandarea este ca arbitrul sa fie pe linie sau in spatele jucatorului”, a mai spus Marius Beudeanu.

Etichetat cu: , , , , , , , , , ,