EXCLUSIV / Arbitrul care a acordat penalty-ul Braziliei impotriva Croatiei, desfiintat de un fost selectioner: „Nenorocitul a stricat meciul”

Yuichi-Nishimura-penaltyDecizia controversata a arbitrului japonez Yuichi Nishimura in meciul inaugural al Campionatului Mondial din Brazilia, in urma careia selectionata tarii gazde a primit gratuit un penalty din care a marcat golul de 2-1, l-a dezgustat pe Mircea Radulescu, fostul selectioner al Romaniei. Totodata, antrenorul care a preluat prima reprezentativa „tricolora” dupa aventura de la Mondialul din Italia, in 1990, a mai punctat ca prestatia brazilienilor a fost sub asteptari, acestia suferind la capitolul forta ofensiva.

„M-am intristat rau. Nu ai voie. Primul meci trebuie sa fie impecabil. Se ridica cortina, totul trebuie sa fie nou frumos, de calitate. Nenorocitul ala de arbitru a stricat meciul cu pomana aia acordata Braziliei. Miscarea care a facut-o el: prima data a fugit pe linia de fund, ca sa se departeze de jucatori si apoi a aratat punctul cu var. El stia, deci, ca jucatorii croati vor veni sa protesteze. A scapat usor, daca era la un meci de Liga 3 sau Liga 4, pe la noi, ii umflau ochii.

Pentru mine, meciul de aseara a fost numai faza asta care m-a dezgustat. Putine faze de fotbal. M-am uitat la echipa de fotbal a Braziliei care avea titlul mondial si am vazut ca nu are atacanti. Neymar este un numar 10, vine mult inapoi„, a declarat Mircea Radulescu in exclusivitate pentru Sport Total FM, in emisiunea „11 metri”.

„Selecao” s-a impus cu 3-1 in fata Croatiei in meciul de deschidere a Campionatului Mondial din Brazilia. Marcelo a modificat tabela de marcaj in minutul 11, cand a deviat mingea involuntar in proprie poarta. Neymar a restabilit egalitatea in minutul 28, iar cu 20 de minute inainte de finalul timpului regulamentar, a realizat „dubla” marcand din lovitura de pedeapsa acordata mult prea usor de centralul nipon. In al doilea minut al prelungirilor, Oscar a inscris  golul care a transat soarta partidei in favoarea brazilienilor, scor final 3-1.

sursa foto: eurosport.com