FINAL / Brazilia – Croatia 3-1. „Selecao” deschide Campionatul Mondial de acasa cu patru goluri. Neymar a realizat o „dubla” salvatoare

Brazilia-Croatia-CMBrazilia a invins cu 3-1 Croatia in meciul inaugural al Cupei Mondiale din 2014. Selectionata balcanica a inceput meciul in forta, dovedindu-se in primele minute de joc mai incisiva decat reprezentanta tarii gazde, iar presiunea pusa pe umerii brazilienilor a dat roade in minutul 11, cand centrarea lui Olic a fost deviata de Marcelo in proprie poarta.

Turneul final a inceput, asadar, sub cele mai negre auspicii pentru Brazilia, care s-a vazut condusa in fata propriilor suporteri in urma unei gafe uriase.

Determinati sa indrepte lucrurile, elevii lui Luiz Felipe Scolari au preluat controlul jocului, intetindu-si treptat atacurile la poarta croatilor. In minutul 29, Oscar i-a pasat pe culoar lui Neymar, starul Barcelonei s-a strecurat acu agilitate printre jucatorii adversi si a sutat cu o precizie naucitoare la radacina barei din dreapta, fara sperante pentru Pletikosa.

Pe fondul unei prestatii stinse a Croatiei, Brazilia a obtinut in minutul 69 un penalty acordat usor de centralul Yuichi Nishimura, dupa ce Fred a cazut in careu, intre doi adversari. Un minut mai tarziu, Neymar realiza „dubla”, marcand de la punctul cu var spre extazul tribunelor.

Spre finalul partidei, croatii au avut cateva ocazii importante din care ar fi putut restabili egalitatea, dar cum ratarile se razbuna, Oscar a pecetluit soarta partidei in al doilea minut al timpului suplimentar, cu un sut violent din 28 de metri, langa bara din stanga, pe care Pletioska nu a reusit sa-l opreasca.

Brazilia incepe, asadar, cu dreptul parcursul la Campioantul Mondial de acasa, intr-un meci care a inceput cum nu se putea mai prost pentru echipa lui Scolari.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Brazilia: Julio Cesar, Dani Alves, Thiago Silva, Luiz, Marcelo, Paulinho, Gustavo, Hulk, Oscar, Neymar, Fred

Croatia: Pletikosa, Srna, Corluka, Lovren, Vrsaljko, Modric, Rakitic, Perisic, Kovacic, Olic, Jelavic.

Numai sapte partide vor fi transmise pe TVR2, restul putand fi urmarite integral pe TVR1.

26 iunie: Coreea de Sud – Belgia, la Sao Paulo, 23:00

Partidele de la CM vor avea loc pe 12 stadioane, in 12 orase. Faza eliminatorie va incepe cu optimile, pe 28 iunie, la Belo Horizonte. intre 28 iunie si 1 iulie vom afla sfert-finalistele, care se vor duela pentru un loc in careul de asi intre 4 si 5 iulie. Semifinalele au loc pe 8 si 9 iulie, la Belo Horizonte si Sao Paulo, iar finala este la Rio de Janeiro, pe 13 iulie. Meciul pentru locul 3 va avea loc la Brasilia, pe 12 iulie.

Etichetat cu: , , , , , , , , ,
Postat în MONDIAL

1. tiberiu spune:

Croați dacă vroiau să câștige nu trebuiau să-i lase numai pe brazilieni să dea toate golurile.

2. factory spune:

Brazilienii au jucat slab. Au dat doua goluri datorita prestatie slabe ( sau, intentionat, slabe ) ale arbitrilor. Primul, dintr-un penalty inventat de central ( care, japonez fiind, daca are onoare, ar trebui sa-si faca harakiri ) iar al doilea a pornit de la un fault la mijlocul terenului pentru Croatia, fault care, insa, nu s-a dat ( pana si operatoriii TV si-au dat seama de acest lucru. Fazele astea doua nu au avut decat o singura reluare, din unghiuri foarte slabe). Am ramas dezamagit de echipa Braziliei. Sansele ar trebui sa fie egale in sport ! Ne-am saturat de „favoritisme” !

• Fane spune:

Sunt total de acord.Campionatul a inceput dezamagitor in privinta ajutarii echipei gazda,pe fata.Chiar asa sa fie fara nici o jena?

• Jimmy spune:

Si arbitrul e om! Nu neaparat samurai! Dar la faza cu 11 m avea acoperire regulamentara – fundasul croat avea mina pe atacant, l-a impins.