Hochei pe gheata – Finala Stanley Cup / Rangers castiga la limita in arena proprie al patrulea meci cu Kings!

New-York-RangersDupa ce pierduse primele trei dueluri din finala Stanley Cup cu Los Angeles Kings. echipa New York Rangers a castigat la limita, 2-1, pe gheata proprie. Ca in multe dintre partidele disputate in acest sezon, MVP a fost desemnat portarul suedez al „Regilor”‘, Henrik Lundqvist, 32 de ani, cu 40 de parade.

Formatia gazda, aflata in situatia de a nu mai continua competitia, in cazul unei noi infrangeri, s-a mobilizat exemplar, deschizand scorul prin Benoit Pouliot, in minutul 7, al primei reprize, marindu-l 19 minute mai tarziu, gratie reusitei lui Martin St Louis. Formatia oaspete a redus diferenta cu 1,12 minute inaintea incheierea celei de-a doua reprize. Cum in ultimele 20 de minute tabela de marcaj n-a mai suferit modificari, scorul a ramas 2-1.

Luni seara se va desfasura intalnirea cu numarul 5, pe arena celor din „orasul ingerilor”. O victorie le-ar aduce din nou trofeul, iar o infrangere ar contribui la disputarea unei noi confruntari, joi, in marea arena Madison Square Garden din New York.