Finala NBA / Heat egaleaza la 1, dupa victoria pe terenul celor de la Spurs! Le Bron James inscrie 35 de puncte

nbaMiami Heat a obtinut o victorie la limita, 98-96 (43-43), in fieful celor de la San Antonio Spurs, egaland situatia la general, 1-1 in finala NBA. Urmatoarele doua meciuri vor avea loc in propria arena.

Spurs a castigat primul sfert la sapte puncte diferenta, 26-19, distantandu-se apoi la 30-19, dar oaspetii au revenit in joc, impunandu-se cu 24-17 in cel de-al doilea si restabilind egalitatea la jumatatea partidei. A urmat o disputa echilibrata, in care cele doua formatii nu s-au desprins la mai mult de cinci lungimi, ultimul minut si jumatate fiind decisiv. Spurs conducea cu 93-92, dar Bosh, James si Wade au punctat pentru Heat, tabela modificandu-se la 98-93. Scorul final a fost stabilit de Ginobili, cu un cos de trei puncte.

Le Bron James, care a jucat din nou doar 36 de minute, a fost, si de data asta, principalul marcator, 35, la care a adaugat sase recuperari si trei pase decisive. Recordul sau, 49 puncte, in al patrulea meci cu Brooklyn Nets din play-off, ramane nemodificat, el reusind o medie de 22 de puncte de meci. Exceptia a fost in partida cu Indiana Pacers, cand a marcat doar 7 puncte. Au mai inscris pentru invingatori Chris Bosh, 18, Rashard Lewis, 14, Dwyane Wade, 14 s.a.

Tony Parker a fost cosgeterul echipei texane, 21, urmat de Kawhi Leonard, 19 si Tim Duncan, 18 puncte, 15 recuperari, care obtine al 157-lea double-double din cariera.