Roland Garros / „MaSha” e in finala unui Grand Slam pentru a noua oara in cariera!

sharapova-Roland-GrrosMaria Sharapova este prima finalista la Roland Garros 2014! Rusoaica a trecut in semifinale de jucatoarea canadiana Eugenie Bouchard, reusind calificarea in cea de-a treia finala consecutiva pe zgura din Hexagon.

Asa cum s-a intamplat si in ultimele doua meciuri, Sharapova a inceput cu stangul partida si semifinale si a cedat primul set cu 4-6.

Setul secund a fost mult mai disputat, dupa ce nivelul jocului a fost ridicat de catre sportiva rusa. Asta pana la 5-2, cand Bouchard a revenit precumun boxer din pumni si a egalat la 5! Din pacate pentru ea, Maria a revenit in set cu break reusind sa-si adjudece setul cu 7-5. Setul trei a fost o simpla formalitate pentru sportiva clasata pe locul 8 mondial, in care s-a impus cu 6-2,

In finala de sambata, „MaSha” o poate intalni chiar pe Simona Halep, intr-o reeditare a finalei din urma cu o luna, de la Madrid, unde Sharapova s-a impus, dupa ce a cedat [rimul set.

Pentru rusoaica este a 9-a calificare intr-o finala de Grand Slam, reusind sa-si adjudece adjudece 4 trofee, cate unul la fiecare competitie majora: Australian Open (2008), Roland Garros (2012), Wimbledon (2004) si US Open (2006).