FINAL / Romania – Algeria 1-2. „Tricolorii” s-au predat in fata unei echipe care se pregateste de Mondialul din Brazilia

rom-algNationala Romaniei a pierdut a doua partida disputata in cadrul cantonamentului de pregatire din Elvetia, ultima in care „tricolorii” au mai avut ocazia sa joace impreuna inainte de meciurile din preliminariile Euro 2016, programate in toamna.

In fata unei echipe calificate la turneul final care va incepe saptamana viitoare, jucatorii condusi de Victor Piturca nu au putut avea o viata la fel de usoara ca in intalnirea cu Albania si au simtit pe pielea lor agilitatea si agresivitatea unei echipe puternice, fie ea una africana.

In aplauzele unui public numeros, algerienii au deschis scorul prin Benteleb, in minutul 22, dupa o pasa pusa la dispozitie de Feghouli, cel care mai amenintase de cateva ori poarta lui Pantilimon pana la acel moment.

Chipciu a egalat sapte minute mai tarziu, dupa o pasa trimisa de Lazar, stabilind scorul final al pauzei, luata cu doua minute mai devreme din cauza incidentor produse de temperamentala galerie algeriana.

In repriza secunda, elevii lui Victor Piturca nu au mai aratat jocul satisfacator din prima parte a intalnirii si a venit randul lui Silviu Lung jr. sa fie invins de algerieni, in minutul 66, Soudani fiind autorul golului.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

Elvetienii anunta ca nationala africana se va bucura de suportul a 15.000 de fani.

Partida din aceasta seara poate fi urmarita in direct pe Antena 1 si in format LiveText pe www.sptfm.ro, de la ora 21:30.

ROMANIA: Pantilimon – Chiriches, Grigore, V. Gaman, Rat – Bourceanu, C. Lazar – Maxim, Chipciu, Cr. Tanase – Marica.

Rezerve: S. Lung jr., Cr. Manea, C. Matei, Vatajelu, Mateiu, Mitrea, Nicolita, Pintilii, Rusescu, Fl. Tanase