UPDATE / Halep va disputa impotriva Kuznetsovei un loc in semifinalele de la Roland Garros!

simona-halep

UPDATE / Rusoaica Svetlana Kuznetsova s-a impus in fata cehoaice Lucie Safarova in optimile de finala de la Roland Garros, urmand sa o intalneasca pe Simona Halep in „sferturile” turneului de la Paris.

______________________________________________

Simona Halep s-a impus, luni, in optimile de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros impotriva americancei Sloane Stephens, pe care a invins-o cu 6-4, 6-3, pe arena  „Philippe Chatrier”, dupa un meci ce a durat o ora si 19 minute.

Cele doua jucatoare s-au intalnit a patra  ora de data aceasta. Scorul este 2-2, Simona Halep egaland situatia, dupa ce americanca castigase ultimele doua dueluri fara sa piarda vreun set, ambele pe hard! S-a intamplat la Australian Open (2013), scor 6-1, 6-1, dar si la Hobart (2013), scor 6-4, 6-0. Singurul duel pe zgura a fost adjudecat de Halep, la Barcelona, in 2012, in turul 1 al turneului, 6-4, 6-4.

Prtida dintre Simonei Halep (22 de ani, locul 4 WTA) si Sloane Stephens (21 de ani, locul 19 WTA) va fi transmisa in direct pe site-ul www.sptfm.ro

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

Halep – Sloane

SETUL 2:

6-3 MECI! Simona s-a calificat in sferturiloe de finala ale turneului de Grand Slam de la Roland Garros!

5-3 Americanca reuseste sa castige primul sau serviciu in acest set si reduce diferenta.

5-2 Simona Halep isi castiga usor serviciul si este la un singur ghem de victoria ce o va purta in antepneultima faca aturneului.

4-2 Al cincilea break al partidei, reusit de Halep, care se apropie de sferturile de finala de la Roland Garros.

3-2 Sloane reuseste si ea break-ul si strange scorul.

3-1 Un nou break pentru Halep care nu-i permite americancei sa egaleze situatia la ghemuri.

2-1 Castiga si amerinca un ghem pe retur  si Halep rateaza desprinderea.

2-0 Break alb reusit de Simona Halep!

1-0 Simona isi castiga serviciul si pleaca cu dreptul in setul secund!

SETUL 1:

6-4 SET Simona Halep!!!  Jucatoarea noastra a jucat perfect pe returul americancei si isi adjudeca prima mansa a partidei cu un break excelent obtinut. Statisticile confirma ca Simona Halep a dominat setul.

5-4 Simona Halep reuseste sa-si salveze serviciu, dupa ce americanca a avut minge de break.

4-4 Sloane isi castiga serviciul si egaleaza situatia.

4-3 Simona Halep conduce cu 4-3 in primul set, dupa 28 de minute de joc.