Finalele play-off-ului NHL / LA Kings elimina campioana Chicago Blackhawks, dupa prelungiri!

138765315_crop_650x440Los Angeles Kings a produs marea surpriza a play-off-ului NHL, impunandu-se cu scorul general de 4-3 in finala cu detinatoarea Stanley Cup, Chicago Blackhawks. „Regii” au castigat meciul decisiv cu 5-4 (2-3, 1-1, 1-0, 1-0) si vor intalni in marea finala pe New York Rangers, care a trecut cu 4-2 de o alta favorita, Montreal Canadians.

Cei din Chicago au condus cu 2-0, in urma golurilor inscrise de Brandon Saad in minutul 5 si Joen Toew, patru minute mai tarziu. Kings a restabilit egalitatea prin Jeff Carter, 16 si Justin Williams, 17, Patrick Sharp stabilind scorul primei reprize in minutul 18. In a doua repriza cele doua echipe au marcat cate un gol, Tyler Toffoli, 31, pentru Chicago si Patrick Sharp, 38, pentru Rangers. Marian Gaborik a trimis meciul in prelungiri, dupa reusita din minutul 53, iar Alec Martinez a adus victoria lui Rangers in minutul 5,47 din overtime.

Primele doua partide ale finalei vor avea loc pe arena celor de la LA Kings, in serile de 4 si 7 iunie, dupa care NY Rangers va gazdui partidele din 9 si 11 iunie. Daca va fi necesar, se vor mai juca meciuri pe 13 iunie, la New York, 16, la Los Angeles si 18, la New York. Castiga echipa care va obtine patru victorii.