Finalele Conferintelor NBA / Spurs castiga meciul decisiv, dupa prelungiri, pe terenul celor de la Thunder!

spursSan Antonio Spurs, castigatorea sezonului regulat al Conferintei de Vest a NBA, a confirmat si in play-off, intrecand cu 4-2 la general pe Oklahoma City Thunder. In ultimul meci s-a impus in deplasare cu 112-107, dupa o repriza de prelungiri. Spurs va juca primele doua partide ale finalei cu Heat in propria arena, joi si duminica.

Publicul care a umplut Chesapeake Energy Arena spera intr-o victorie a favoritilor, care au condus la pauza cu 49-42. Texanii au facut un al treilea sfert memorabil marcand 37 de puncte si primind doar 20. Insuficient pentru victoria in timpul regulamentar, deoarece jucatorii echipei gazda au modificat tabela in ultimele secunde, egaland scorul la 101-101. Prelungirile au fost favorabile formatiei vizitatoare, 11-6, care s-a calificat in finala. Un succes meritat, datorat, in buna masura lui Boris Diaw, 26 puncte, dar si celor trei colegi care au reusit double-double-uri: Tim Duncan, 19 puncte, 15 recuperari, Kawhi Leonard, 17-11 si Manu Ginobili, 15-8. Lui Tony Parker i-a recidivat accidentarea de la mana stanga, parasind terenul la incheierea primei reprize.

Invinsii nu puteau castiga doar cu efortul a doi jucatori, Tim Duncan, 34 puncte, sapte recuperari si Kevin Durant, 31-14.