Finala Ligii Nationale masculine / Campionii en-titre debuteaza cu o infrangere in fata propriilor suporteri!

baschetDesi pornea cu a doua sansa, CSM Oradea a condus ostilitatile in primul meci al finalei pe terenul echipei CSU Asesoft Ploiesti, reusind sa castige cu 105-93 (53-30). Al doilea joc se va desfasura duminica, in aceeasi sala.

Oradenii, antrenati de Cristi Achim, au avut cel mai mare avans pe tabela de marcaj, 28 de puncte, 67-39, la inceputul reprizei secunde. Diferenta care a scazut vazand cu ochii pana la 66-76, la incheierea celui de-al treilea sfert. Ultimele 10 minute au aprins sperantele putinilor suporteri oradeni, favoritii reusind sa se desprinda la 15 puncte, 88-73, dupa care formatia prahoveana a redus diferenta pana la opt lungimi. Insuficient pentru intaiul succes din finala. Victorie pretioasa pentro oaspeti, care au avut un cvartet in zi de gratie: Markovic, 24 puncte (4×3)-Dillon, 21-Subotic, 16-Nicoara, 14. De la gazde au iesit in evidenta Mohammed, 17 si Lee,16.

Sursa foto: bihon.ro